Åmål

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Åmål
Qytet
Galeria e artit në Åmål
Galeria e artit në Åmål
Popullsia
 • Gjithsej9.065

Åmål është qytet në Suedi me 9,065 banorë më 2010. Åmål u themelua në shekullin e 17-të nga Mbretëresha Kristina dhe u bë nga qytetet e Suedisë që nga 1 prilli 1643. Qyteti pati zjarrë në vitin 1777, 1809 dhe 1901 dhe 1000 njerëz mbetën pa shtëpi dhe një e treta e qytetit u dogj.

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube të futbollit të cilë ndodhen në Åmål janë: