Åmål

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Åmål
Qytet
noform
Galeria e artit në Åmål
Vendndodhja
Åmål is located in Suedia
Åmål
Åmål
Vendndodhja e Åmål në Suedi

Koordinatat: 59°03′V 12°42′L / 59.050°V 12.700°L / 59.050; 12.700

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Dalsland
Qarku Västra Götaland
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7.54 km2
Popullsia 9,065 banorë
Dendësia 1.203 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Åmål është qytet në Suedi me 9,065 banorë më 2010. Åmål u themelua në shekullin e 17-të nga Mbretëresha Kristina dhe u bë nga qytetet e Suedisë që nga 1 prilli 1643. Qyteti pati zjarrë në vitin 1777, 1809 dhe 1901 dhe 1000 njerëz mbetën pa shtëpi dhe një e treta e qytetit u dogj.

Sport[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube të futbollit të cilë ndodhen në Åmål janë: