Jump to content

Çamçakëzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çamçakëzi

Çamçakëzi, çymçakizi ose çumçakizi (apo Goma përtypse) ësht një lëndë e ngurtë, e verdhë dhe e tejdukshme, që nxirret nga rrënja e drunjëve halorë dhe ë përdoret për ngjitje, për izolim dhe për të fërkuar harqet e veglave me tela.

Çamçakëzi është një lloj gome e përzier me një lëndë me erë të mirë dhe me sheqer, që mbahet në gojë për ta përtypur. Në pjesë të ndryshme shqiptare i njohur edhe me emërtime tjera si p.sh Ekmeki, Sakëzi etj.

Përbëtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Per te bere cumcakezin te duhet keto perberje :

Uji

Miell

Maj Birre (maja)

Sode Buke

Krip

Vaj

Mbasi i ke perzier keto sebashku futeni ne furre 150°C per 30 minuta. E lini te ftohet dhe pastaj VUALA

nje buke e pjekur mire per ta shitur ke furra posht rruges. PRIT KJO SESHTE SI TE BEH BUK ESHTE SI TE BESH CUMCAKIZ

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cumcakezi doli se pari ne vitet 1840-at. E bere pare nga John Curtis. Nga vitet 1950-at John Curtis pat hap shum fabrike per te prodhuar 'cumcakezin' ajo me pare nuk ishte aq e famshe sa qe sot. Aq e mire qe me pare se sa kujtoshin se zbardhte dhembet. Vejm ujtin ne zjarr deri sa te voloj. Merr makaronat dhe i ven ne ujin. Zgjidhe se si i do me vaj, salce ose ndonje gje tjeter. masi maron te zihen makaronat kullosni ato. pastaj hidhi vajin (ne qofse se i do me vaj) hidh salcen (Prap nese i do) ose ndonje tjeter. I lejm te ftohen dhe ja ku kemi makarona te mira. Ju pershendes mirupafshim. Mos harro te shtish majen e bires.

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Atehere buk dhe djath shkonje shume mire sebashku.

Por perpara sa te marresh per te ngrene duhet te msosh se nga erdhi ky term. Nje dite qe nje njeri shume i uritur po ai qe shume i varfer dhe spat leke qe te blete buk. Ai pat vetem Buk, Djath< Tomate<Kastraveca<Qep<Krip dhe vaj ulliri

Ai i pat te gjith perbersit per te bere nje sallate te thjesht. Ai qe merzitur aq shume =duke ngrene sallate qe beri nj=e spikje te re. E quajti "BUK ME DJAth" Perpara merr buken dhe pastaj merr djathin i hedh pak krip dhe vaj ulliri dhe ja ku jemi nje pjat te thjeshte por shume e shishme.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nejse per te bere buken sigurisht duhet te pysesh nje ekspert ato jemi ne na kontakto ne aleksimyqelefi08@gmail.com per te treguar sekretet e bukes. Na be follow ne facebook "aleksi myqelefi" "Rafail Dani".