Jump to content

Çarls dhe Meri Lamb

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Mary Anne Lamb (3 dhjetor 1764 - 20 maj 1847) ishte shkrimtare angleze. Ajo është e njohur për bashkëpunimin me vëllain e saj Charles në koleksionin Tales from Shakespeare (1807). Maria vuante nga sëmundje mendore dhe në vitin 1796, 31 vjeçe, vrau me thikë nënën e saj gjatë një prishjeje mendore. Ajo ishte e kufizuar në mjedise mendore për pjesën më të madhe të jetës së saj të mbetur. Ajo dhe Charles kryesuan një rreth letrar në Londër që përfshinte poetët William Wordsworth dhe Samuel Taylor Coleridge, ndër të tjera.

Jeta e hershme[edit][Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mary Lamb lindi në Londër më 3 dhjetor 1764, i treti nga shtatë fëmijët e John dhe Elizabeth Lamb. Prindërit e saj punonin për Samuel Salt, një avokat në Londër, dhe familja jetonte mbi Salt në shtëpinë e tij në 2 Crown Office Row në Tempullin e Brendshëm. Vetëm dy nga vëllezërit e motrat e Marisë mbijetuan: vëllai i saj më i madh John Jr. dhe vëllai i saj më i vogël Charles. Maria mësoi për letërsinë dhe shkrimtarët nga tregimet e babait të saj për kohët që kishte parë Samuel Johnson, i cili jetonte aty pranë dhe vizitorët e tij. Mary u kujtua të shihte, në moshën pesë vjeçare, shkrimtarin Oliver Goldsmith në rrugë, dhe ajo gjithashtu ishte dëshmitare e aktrimit të David Garrick. Babai i saj mund ta ketë marrë me vete gjatë udhëtimeve të tij në dyqanin e librave Koka e Papës aty pranë. []

Samuel Salt vdiq në vitin 1792 dhe qengjave iu desh të largoheshin nga banesat e tyre shpejt më pas (shih strehimin e lidhur). John Lamb vazhdoi të punonte në pozicionin e tij të vjetër në Sallën e Madhe të Tempullit të Brendshëm, ku kishte pritur kripën, por paga e tij nuk ishte e mjaftueshme për të mbajtur strehimet që ishin siguruar pa kosto nga Kripa. Samuel Salt u la 600 £ qengjave, së bashku me renta të vogla. Ata u zhvendosën në një shtëpi në Little Queen Street, pranë High Holborn. Rreth kësaj kohe, John Lamb pati një goditje në tru, duke humbur pjesën më të madhe të përdorimit të dorës së majtë. Gjonit iu lejua të vazhdonte të merrte pagën e tij, ndërsa një burrë tjetër qëndroi për të në Tempullin e Brendshëm, duke kryer detyrat e tij. Ky rregullim zgjati deri në vdekjen e Gjonit në vitin 1799.

Në fillim të viteve 1790, Elizabeth Lamb filloi të përjetonte dhimbje ligështuese, ndoshta nga artriti, i cili përfundoi duke e gjymtuar atë. Maria, e vetmja person tjetër në shtëpi gjatë ditës, mori përgjegjësinë për kujdesin e nënës së saj. Në vitin 1796, Elizabeta ishte krejtësisht e pambrojtur dhe e varur nga Maria. Edhe motra e Gjonit, Sarah Lamb, jetonte me familjen dhe kujdesi i saj u përhap midis Çarlsit dhe Marisë. Në vitin 1795 Charles pati një krizë mendore, dhe e kaloi fundin e vitit 1795 deri në fillim të vitit 1796 në një strukturë mendore private.  Gjatë kësaj kohe, Maria punoi si rrobaqepëse, së bashku me një vajzë të vogël që shërbeu si nxënëse e saj.  Përgjegjësitë dhe pritjet që i janë vënë Marisë filluan të jenë një barrë serioze për të deri në fund të vitit 1796. Babai i saj ishte bërë senile, nëna e saj kërkonte kujdes të vazhdueshëm dhe vëllai i saj Xhoni kishte pësuar një aksident dhe ishte kthyer me familjen, në mënyrë që edhe ai të kujdesej prej saj. Gjithashtu, Maria mund të ketë pasur vështirësi në stërvitjen e nxënësit të saj të ri. Situata filloi të ndikonte në stabilitetin e saj mendor.[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]