Çifliku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Çifligu)
Jump to navigation Jump to search

Çifliku ose çifligu është një përkufizim turk për një lloj menaxhimi të tokës në Perandorinë Osmane. Përpara sistemit të çiflikut qe në zbatim sistemi i timareve dhe zgjati prej shekullit të 16 e deri në përmbysjen e perandorisë më 1919.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]