Jump to content

Çmimi i madh i Kinës 2005

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Si gara e fundit e 2005, Sinopec Çmimi i madh i Kinës ishte në Shanghai. Për pilotët sezoni i kryesuesve mbaroi, me Räikkönen të dorëzuar për titull, pasi Alonso e mori 2 gara para titullin. Gara zgjati 305,256 km ose 189,672 milje. Starti dhe gara ishin me Alonson që udhëhoqi garën e nisur nga pole position. Fisichella mori një penalitet drive-through. Gara mbaroi me Renault fiton konstruktorët dhe Alonso titullin. Ferrari mbylli një vit për t'u harruar,si në 1993.