Öykü Karayel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Öykü Karayel
U lind në20 gusht 1990
KombësiaTurke

Öykü Karayel (lindi më 20 gusht 1990) është aktore turke.Luan ne filmografine turke qe prej vitit 2005.Ne 2005 dhe 2007 e ftuar speciale ne serialin mos me harro ne rolin e Ajgylit, Ne 2010 luajti ne filmin Gjerat e bukura nga ana jone ne rolin e Aishes. Serialet qe e bene me fame ishin, Veriu dhe Jugu, Diamante dhe Dashuri, Shekulli i madherishem Kosem, Rrahje Zemre.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Emri i rolit Roli Lloji
2005-2007 Mos me harro Ajgyl E ftuar speciale Drame,Familjar
2010 Gjerat e bukura nga ana jone Aishe Kryesor,film Drame
2011-2013 Veriu dhe Jugu Xhemre Cajak Tekinogllu Kryesor,Serial Drame, Romance, Aksion
2014-2015 Diamante dhe Dashuri İpek Ndihmues,Serial Drame, Romance, Aksion
2015 Bulanti Aslle Kryesor, Film Drame
2015 Pluhur Azra Kryesor, Film Drame
2016 Shekulli i madherishem Kosem Sulltanesha Dilruba Dytesor,Serial Drame,Histori
2017-2018 Rrahje Zemre Ejlyl Erdem Kryesor, Serial Drame, Komedi, Romance,Aksion
2017 Nese ke perfitim Xhanan Kryesor, Film Drame
2018 Vendosi gjerat Elif Kryesor, Film Fantastik

Cmimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cmimet
Viti Cmimi Kategoria Resultati
2011 Kinemaja e 16 Cmimi special Fiton
2011 Cmimet e teatrit Talenti i ri Fiton
2014 Shkolla e mesme Hajdarpasha Aktorja me e mire Fiton
2014 Cmimet Gece.com Aktorja Turke me e bukur Fiton
2015 Kinemaja e19 Aktorja me dramatike Nominuar
2016 Festivali internacional i 59 ne Antalja Aktorja me e mire Fiton
2017 Festivali i 86 ne Izmir Aktorja e vitit Fiton
2017 Festivali i Malatja Aktorja me e bukur Fiton
2017 Festivali internacional Shangai Aktorja me e forte Fiton
2017 Kinemaja e 5 e Bosforit Aktorja me moderne Fiton
2017 Altin Kelebek festival Pantene Cifti me i mire me Gokhan Alkan Fiton
2017 Cmimet e Ekranit te Kristalte Aktorja me e mire e ekranit Show TV Fiton
2017 Magazina Marie Klaire Cifti me romantik me Gokhan Alkan Fiton
2017 Magazina Turke Aktorja me e mie e kinemase Fiton
2017 Cmimet Hurrijet.com 20 Cifti me i pelqyer i 2017 me Gokhan Alkan Fiton
2017 Cmimet e Medias Aktorja me e mire (Ejlyl Erdem) Fiton
2017 Cmimet e Akademise se Stambollit Yjet e 2017 5 me te miret Fiton
2017 Cmimet e Magazines XOXO Aktorja me fotozhenike Fiton
2017 Cmimet e Yjeve te Show TV Aktorja me e forte Fiton
2018 KTÜ Media Aktorja me e mire Korrik– Dhjetor Fiton
2018 Cmimet e Sadri Aklisik Aktorja me e bukur Fiton
2018 Flying Broom Festival Aktorja me e mire Fiton

https://www.instagram.com/karameeel/ Faqja zyrtare