12 Years a Slave

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

12 Years a Slave (12 vjet skllav), 2013, është film britaniko-amerikan i zhanrit dramë-histori, një përshtatje e biografisë Twelve Years a Slave (Dymbëdhjetë vjet skllav) e Solomon Northupit, një njeri i lirë me ngjyrë nga veriu i Nju-Jorkut. Filmi 12 vjet skllav ka fituar çmimin kryesorë në „Ocars“: ‘Fotografia më e mirë (Filmi më i mirë)’, po ashtu ka fituar 2 oskare tjera ‘Aktorja dytësore më e mirë’ dhe ‘Skenari i adaptuar’. Filmi ka 138 çmime të fituara dhe 135 nominime të tjera.