2NE1

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
2NE1
PrejardhjaFlag of South Korea.svg Korea e Jugut
ZhanretK-Pop , Hip Hop , R&B , Electro Pop , Dance Pop
ProfesionetKëngëtarë
Vitet aktive2009 —2017
Shtëpitë diskografikeYG Entertainment
Faqja e internetit2NE1

2NE1 (Koreane: 투 애니원) ose Twenty-one (Njëzet e Një) është grup nga Korea e Jugut. 2NE1 Përbëhet nga katër vajza : Bom, CL, Sandara dhe Minzy, i formuar nga YG në 2009. Emri 2NE1 kombinon frazat "shekulli 21" dhe "new evolution" (evolucioni i ri).