AC/DC

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
AC/DC
Background information
LabeliAlbert, Atlantic, ATCO, Elektra, Eastwest, EMI, Epic Records
Websiteacdc.com

AC/DC është një bend i muzikës hard rock, i formuar në Sydney, Australi, në vitin 1973 mbas iniciativës e vëllezërve Angus e Malcolm Young.

Anëtarët aktualë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Studio albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Data Label U.S. sales (albums sold)
High Voltage (Aus.) 1975 Albert
T.N.T. (Aus.) 1975 Albert
High Voltage 1976 Atlantic 3 million
Dirty Deeds Done Dirt Cheap (Aus.) 1976 Albert
Dirty Deeds Done Dirt Cheap 1976 Atlantic 6 million
Let There Be Rock (Aus.) 1977 Albert
Let There Be Rock 1977 Atlantic 2 million
Powerage 1978 Atlantic 1 million
Highway to Hell 1979 Atlantic 7 million
Back in Black 1980 Atlantic 21 million
For Those About to Rock 1981 Atlantic 4 million
Flick of the Switch 1983 Atlantic 1 million
'74 Jailbreak 1984 ATCO 1 million
Fly on the Wall 1985 Atlantic 1 million
Who Made Who 1986 Atlantic 5 million
Blow Up Your Video 1988 Epic 2 million
The Razors Edge 1990 Atlantic 5 million
Ballbreaker 1995 Elektra 2 million
Volts 1997 East West
Stiff Upper Lip 2000 EMI 1 million
Stiff Upper Lip Tour Edition (Aus.) 2001 Albert
Black Ice 2008
Rock or Bust 2014
Power Up 2020

Live albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Data Label Producent
If You Want Blood You've Got It 1978 Atlantic Harry Vanda / George Young
Live 1992 Atlantic Bruce Fairbairn
Live: 2 CD Collector's Edition 1992 Atlantic Bruce Fairbairn
Live from the Atlantic Studios 1997 East West George Young
Let There Be Rock: The Movie 1997 East West Tony Platt

Videografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Titulli Viti Label
AC/DC: Let There Be Rock 1980 Warner Home Video
Fly on the Wall 1985 Atlantic Video
Who Made Who 1986 Warner Music Vision
AC/DC (Aus.) 1989 Albert Productions
Clipped 1991 ATCO Video / Atlantic Video
Live at Donington 1991 Atlantic Video
For Those About to Rock 1993 Warner Home Video
No Bull 1996 East West
Stiff Upper Lip Live 2001 Elektra Entertainment Group
Live '77 (Japan) 2003 VAP
Toronto Rocks 2004 Rhino Entertainment
Family Jewels 2005 Sony BMG

Gallery[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: AC/DC – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale