AIK Fotboll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
AIK Fotboll
Pseudonimi(et)Gnaget
Themeluar15 shkurt 1891
StadiumiFriends Arena
Kapaciteti50,653
PronariJonny Jergander
TrajneriRikard Norling
LigaAllsvenskan
20209
Uebfaqja[[1] Club website]

Allmänna Idrottsklubben Fotboll është klub futbollistik suedezë. Klubi u themelua më 15 shkurt 1981 në qendër të Stokholmit, ndërsa departamenti i futbollit u themelua më 1896. Klubi është e bashkuar me Shoqatën e Futbollit të Stokholmit.[1]

Veshjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Veshjet vendas janë të zeza dhe veshjet mysafire janë të bardha. Çorapet janë me shirita të zeza dhe të verdha, ndërsa ku janë në ndeshje mysafire i veshin çorape të bardha.

Lojëtarët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 17 janar 2017[2]
Nr. Pozicioni Lojtari
2 Flag of Iceland.svg Mb Haukur Hauksson
3 Flag of Sweden.svg Mb Per Karlsson
4 Flag of Sweden.svg Mb Nils-Eric Johansson (captain)
5 Flag of Sweden.svg Mb Jesper Nyholm
8 Flag of Sweden.svg Mf Johan Blomberg
10 Flag of Sweden.svg Sm Denni Avdić
11 Flag of Finland.svg Sm Eero Markkanen
13 Flag of Canada.svg Pt Kyriakos Stamatopoulos
15 Flag of Finland.svg Mb Sauli Väisänen
17 Flag of Ghana.svg Mf Ebenezer Ofori
No. Pozicioni Lojtari
18 Flag of Sweden.svg Mb Noah Sonko Sundberg
21 Flag of Sweden.svg Mb Daniel Sundgren
23 Flag of Sweden.svg Mf Rickson Mansiamina
24 Flag of Sweden.svg Mf Stefan Ishizaki (vice captain)
26 Flag of Netherlands.svg Mb Jos Hooiveld
29 Flag of Sweden.svg Mf Anton Salétros
31 Flag of Sweden.svg Mf Christos Gravius
32 Flag of Ghana.svg Mb Patrick Kpozo
34 Flag of Sweden.svg Pt Oscar Linnér
39 Flag of Sweden.svg Mf Amin Affane

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kontaktuppgifter och tävlingar – Stockholms Fotbollförbund – Svenskfotboll.se" (në suedisht). Marrë më 2011-01-13.
  2. ^ "Truppen" (në suedisht). AIK. Marrë më 6 korrik 2013.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]