ARX-160

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
ARX 160
Beretta AR with thermal sight and grenade launcher.jpg
Beretta ARX 160 me shikim termal dhe granatalëshues.
Tipi Pushkë sulmi
Vendi i origjinës FlamuriItalia
Historia e shërbimit
Luftërat Lufta në Afganistan
Historia e Prodhimit
Dizenjuesi Beretta
Prodhuesi Beretta
Prodhuar 2008
Variante ARX 160SF
Specifikimet
Pesha 3.1kg (bosh me tytë 406 mm)
3.0kg (bosh me tytë 302 mm)
Gjatësia 755mm (qytë e zgjatur me tytë 302 mm)
680mm (qytë e mbledhur me tytë 302 mm)
580mm (qytë e mbledhur me tytë 302 mm)
920mm (qytë e zgjatur me tytë 406 mm)
820mm (qytë e mbledhur me tytë 406 mm)
755mm (qytë e mbledhur me tytë 406 mm)
Tyta Gjatësia 302mm
406mm
Gjërësia 80 (me qytë të zgjatur)

Fishekë 5.56x45mm NATO, 5.45x39mm, 6.8 mm Remington SPC, 7.62x39mm [1]
Funksionimi Me Gaz
Shpejtësia e goditjes 700 goditje/min
Rrezja efektive deri në 600m
Sistemi i ushqimit Karikator me 30 fishekë,

karikator cilindër me 100 fishekë


Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]