AWS

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
AWS
Background information
OrigjinaHungaria Budakeszi, Pest
ZhanretPost Hardcore, Metal Alternativ
Vitet aktik2006 - sot
LabeliEDGE Records
Antar/ëtÖrs Siklósi
Bence Brucker
Dániel Kökyenes
Soma Schiszler
Áron Veress
Websitefacebook.com/awszenekar

AWS është një bandë post-hardocreBudakeszi, Pest, Hungaria në 2006. Grupi përbëhet nga Örs Siklósi (Këngëtar), Bence Brucker (Kitara), Dániel Kökyenes (Kitara), Soma Schiszler (E-bas) dhe Áron Veress (Drums).

AWS solli deri tani lëshuar katëri albume në studio: Fata Morgana (2011), Égésföld (2014), Kint a vizből (2016) dhe Fekete részem (2018). Me këngën "Viszlát nyár" grupi mori pjesë në Eurovision Song Contest 2018Lisbonë.[1]

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Hollësitë e albumit Labeli Pozita nëpër Top-Lista Shitjet
HU[2]
2011 Fata Morgana EDGE Records 27
2012 Világposztolás (EP)
2014 Égésföld 6
2016 Kint a vizből 7
2018 Fekete részem 2
"—" denotes that the record didn't chart.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Berliner Zeitung: ESC in Lissabon: Finale ohne Russland – Wiedersehen mit Ex-Sieger Rybak Arkivuar 23 janar 2020 tek Wayback Machine (Gjërmanisht)
  2. ^ Top-lista: HU