Aamon

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aamon/Amon

Amon (shqiptimi: ejmën, ose nga anglishtja [æmən]), ndryshe i njohur edhe si Aamon, është një markez i ferrit. Ai është i 7 nga 72 djaj goetik i cili ka 40 regjione të ferrit. Ai duket si një njeri me kokën e një korbi dhe me një bisht, por mundë të ndërroj formë me anë të magjive. Ai shquhet për aftësinë e njohjes së të kaluarës, së tashmes dhe të ardhmes.[1]

Shiko[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

http://www.gods-and-monsters.com/amon.html

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Amon sipas demonicpedia". demonicpedia.com (në anglisht).