Aba, Nigeria

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aba
Qytet
noform
Pamje e një rruge në Aba
Vendndodhja
Aba is located in Nigeria
Aba
Aba

Koordinatat: 5°07′V 7°22′L / 5.117°V 7.367°L / 5.117; 7.367

Administrimi
Shteti Flamuri Nigeria
Kryetari i Bashkisë Okezie Ikpeazu
Partia PDP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 72 km2
Lartësia 205 m (m.n.d.)
Popullsia 534,265 banorë
Dendësia 7,400 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore WAT (UTC+1)
Kodi Postal 450
Prefiksi 082

Aba është qytet në shtetin Abia në juglindje të Nigerisë. Kur u formua shteti Abia më 1991, Aba u nda në dy vende qeveritare; Aba Jugore dhe Aba Veriore.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka 90 shkolla fillore i cili i ka dy orare mësimore; në mëngjes dhe pasdite. Orari mësimor në mëngjes fillon nga 07:30-12:30, ndërsa orari mësimor i së pasdites fillon nga 12:30-17:30.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Enyimba International F.C. është klubi më i popullarizuar në qytet. Ka fituar dy tituj në Ligën e Kampionëve CAF dhe gjashtë tituj në Nigeria Premier League. Aktualisht klubi është në vendin e dytë në Klubin CAF.