Abakan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Abakan
Абакан
Qytet
noform
Ndërtesa e administrates në Abakan
Stema_figura
Stema e Abakanit
Flag of Abakan (Khakassia).png
Flamuri i Aabakanit
Vendndodhja
Abakan is located in Rusi
Abakan
Abakan

Koordinatat: 53°43′V 91°28′L / 53.717°V 91.467°L / 53.717; 91.467

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Njësia Federale Khakassia
Kryetari i Bashkisë Nikolay Bulakin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 112,38 km2
Popullsia 176 212 banorë
Dendësia 1568 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1675
Zona Kohore KRAT (UTC+07:00)
Kodi Postal 655016, 655017
Prefiksi +7 3902
Faqja Zyrtare Uebfaqja zyrtare

Abakan (Rusisht: Абака́н) është kryeqyteti i Khakassiasë në Rusi. Qyteti ndodhet në lumin Jensiej. Në vitin 1989, ky qyteti ka pasur 154,092. Në vitin 2002, ky qyteti ka pasur 165,917. Në vitin 2010, qyteti ka pasur 165,214 banorë. Në vitin 2015, ky qytet ka pasur 176,212 banorë[1]—a slight increase over 165,197 recorded during the 2002 Census[2] and a further increase from 154,092 recorded during the 1989 Census.[3] .

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abakani ka klimë kontinentale, që mund të shkoj 47 °C dimrit, ndërsa verës, mund të shkoj deri në plus 40 °C. Dallimet e temperaturës në mes të stinëve janë ekstreme, i cili është tipike në Siberi.

Sportet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sporti më i popullarizuar është bandi.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:Ru-pop-ref
  2. ^ Stampa:Ru-pop-ref
  3. ^ Stampa:Ru-pop-ref

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]