Jump to content

Abbeville, Alabama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Abbeville, Alabama
Qytet
Libraria Përkujtimore në Abbeville
Libraria Përkujtimore në Abbeville
Popullsia
 • Gjithsej2.688
{{{postal_code_type}}}
36310
Faqja zyrtarewww.cityofabbeville.org

Abbeville është qytet dhe zyrë qendroreQarkun Henry, Alabama, SHBA. Sipas regjistrimit më 2010, popullsia e qytetit ishte 2,688.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abbeville ndodhet në jug të Alabamës, rreth 27 milje (43 km) në verilindje të Dothanit dhe 26 milje (42 km) në jugperëndim të Eufaulës.

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 40 km2, prej të cilëve 40 km2 është tokë dhe 0.26 (0.32%) km2 është ujë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima e qytetit karakterizohet me verë të nxehtë, të lagësht dhe dimër të ftohtë. Sipas klasifikimit të klimës Köppen, Abbeville ka klimë subtropikale të lagësht.

Qyteti i këshillit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i këshillit përbën nga pesë anëtar të cilët zgjidhen prej distriktit.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollat publike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abbeville is a part of the Henry County Public Schools system.

Shkollat private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Profile of General Population and Housing Characteristics: 2010 Demographic Profile Data for Abbeville city, Alabama" (në anglisht). U.S. Census Bureau. 2010. Marrë më 2012-11-10.