Abbeville, Alabama

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Abbeville
Qytet
noform
Libraria Përkujtimore në Abbeville
Vendndodhja
Abbeville is located in SHBA
Abbeville
Abbeville
Vendodhja e Abbevilles në SHBA

Abbeville is located in Alabama
Abbeville
Abbeville
Vendodhja e Abbevilles në Alabama

Koordinatat: 31°33′59″V 85°15′5″P / 31.56639°V 85.25139°P / 31.56639; -85.25139

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alabama
Qarku Henry
Kryetari i Bashkisë James Giganti Jr.
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 40.36 km2
 •  tokësore 40.26 km2
 •  ujore 0.11 km2
Lartësia 137 m (m.n.d.)
Popullsia 2,688 banorë
Dendësia 64,66 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 36310
Prefiksi 334
Koordinatat 31° 33′ 59″ Veri

85° 15′ 5″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofabbeville.org

Abbeville është qytet dhe zyrë qendroreQarkun Henry, Alabama, SHBA. Sipas regjistrimit më 2010, popullsia e qytetit ishte 2,688.[1]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abbeville ndodhet në jug të Alabamës, rreth 27 milje (43 km) në verilindje të Dothanit dhe 26 milje (42 km) në jugperëndim të Eufaulës.

Sipas Zyrës së Regjistrimit të Shteteve të Bashkuara, qyteti ka një sipërfaqe gjithsej prej 40 km2, prej të cilëve 40 km2 është tokë dhe 0.26 (0.32%) km2 është ujë.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima e qytetit karakterizohet me verë të nxehtë, të lagësht dhe dimër të ftohtë. Sipas klasifikimit të klimës Köppen, Abbeville ka klimë subtropikale të lagësht.

Qyteti i këshillit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i këshillit përbën nga pesë anëtar të cilët zgjidhen prej distriktit.

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollat publike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abbeville is a part of the Henry County Public Schools system.

Shkollat private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Profile of General Population and Housing Characteristics: 2010 Demographic Profile Data for Abbeville city, Alabama" (në anglisht). U.S. Census Bureau. 2010. Marrë më 2012-11-10.