Abbott, Teksas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Abbott
Qytet
Njohur si Shtëpia e Willie
noform
Bashkia e qytetit
Vendndodhja
Abbott is located in SHBA
Abbott
Abbott

Koordinatat: 31°53′2″V 97°4′32″P / 31.88389°V 97.07556°P / 31.88389; -97.07556

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku Hill
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.5 km2
 •  tokësore 1.5 km2
Lartësia 217 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 356 banorë
Dendësia 221,0 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1871
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Kodi Postal 76621
Prefiksi 254
Koordinatat 31° 53′ 2″ Veri

97° 4′ 32″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.abbottisd.org

Abbott është qytet në Qarkun Hill, Teksas, SHBA. Popullsia e qytetit ishte 356 më 2010.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abbott u themelua më 1871 si ndalesë për hekurudhën Missouri–Kansas–Texas dhe u emërua për Joseph Abott, i cili e përfaqësoi zonën në legjistraturën e Teksasit në atë kohë. Popullsia e saj arriti kulmin në 713 në vitin 1914 dhe ka rënë që atëherë.[1] Qyteti ishte inkorporuar në vitin 1916.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Abbott është vendlindja e këngëtarit dhe kompozitorit Willie Nelson dhe motrës së tij Bobbie Nelson.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ellis Baily; A History of Hill County, Texas, 1838-1965; Waco, Texas; Texian Press; 1966.