Jump to content

Abdullah ibn Xhibrin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Abdullah ibn Abdulrahman ibn Jibreen (Arabisht: عبد الله بن عبد الرحمن بن جبرين) lindi më 1933 në një fshat afër qytetit El-KuvevijeRajonin Nexhd. Abdullahu është anëtarë i komisionit për fetva islame në Arabinë Saudite. Ai e morri certifikatën e shkollës së mesme në vitin 1958, diplomën Bachelor në Sheriatë në vitin 1961, diplomën Master në institutin e lartë për gjyqësor në vitin 1970 dhe doktoraturën në vitin 1987. Ibn Jibreen ka thënë: "Disa njerëz thojnë se Shia-të janë myslimanë sepse besojnë në Zot dhe profetin e tij, ata falen dhe agjërojnë. Por ata janë armiqtë e myslimanëve". Udhëheqësi i shiave në Irak Ali al-Sistani ka akuzuar Abdullahun sepse ai është duke acaruar tensionet mes myslimanëve Sunni dhe myslimanëve Shia në Irak.[1] Abdullahu vdiq më 13 korrik 2009.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]