Aberdeen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Aberdeen
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Popullsia
-dendësia
210,400 banorë
1143 banorë/km²
Sipërfaqja 184 km²
Administrata
Shteti Britania e Madhe (Skoci)
Qarku Aberdeenshire
Adresa e kuvendit St. Nicholas House, Broad Street, Aberdeen AB10 1BX
Kodi postal AB(numër)
Prefiksi telefonik 01224
Faqe zyrtare www.aberdeencity.gov.uk
Politika
Kryetar Peter Stephen
Partia udhëheqëse Partia Liberal Demokrate/Partia Nacionaliste Skoceze


Aberdeen (Shqip: Abërdin) është qyteti i tretë më i populluar i Skocisë dhe është një nga 32 zonat e këshillit të qeverisë lokale. Ai ka një popullsi prej 210,400 banorësh.

Zona rreth Aberdeen ka qenë e banuar qysh prej të paktën 8000 vjetësh, kur fshatra prehistorike ishin ngritur në luginat e lumenjve Dee dhe Don.

Në 1319, Aberdeen mori statusin e Royal Burgh (Kryeqytetit Mbretëror) nga mbreti skocez Robert the Bruce, çka transformoi qytetin ekonomikisht. Dy universitetet e qytetit, Universiteti i Aberdeen, themeluar në 1495, dhe Universiteti Robert Gordon, të cilit iu dha statusi i universitetit në 1992, e bëjnë Aberdeen qendrën arsimore të veri-lindjes së Skocisë.

Industritë tradicionale të peshkimit, prodhimit të letrës, ndërtimit të anijeve, si dhe tekstilet janë zëvendësuar nga industria e naftës dhe aktiviteti i portit detar të Aberdeen. Fusha e helikopterëve të Aberdeen është fusha komerciale e helikopterëve më e madhe në botë dhe porti detar i Aberdeen është porti më i madh në veri-lindje të Skocisë.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]