Aborotoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aborotoni
noform
Klasifikimi Shkencor
Mbretëria Bimë
Ndarja Magnoliophyta
Klasa Magnoliopsida
Rendi Asterales
Familja Asteraceae
Gjinia Artemisia
Lloji Artemisia abrotanum L.



Aborotoni (lat. Artemisia abrotanum ) i njohur edhe si bar kamfuri është bimë në familjen e Pelinit ( lat. Asteraceae ).

Rritet buzë lumenjve dhe përrojeve dhe nëpër djerrina, me lartësi deri një metër. Kultivohet edhe në kopsht. Ka lule të verdha. I takon familjes së pelinit.

Lista e anëtarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aborotoni në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Asteraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale


P biology blue.png Ky artikull në lidhje me biologjinë është i cunguar. Ndihmoni dhe ju në përmirsimin e tij.