Accipitridae

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Accipitridae, njëra nga tre familjet brenda rendit Accipitriformes (të tjerat janë Pandionidae dhe Sagittariidae [1]), janë një familje me zogj të vegjël dhe të mëdhenj me fatura të forta dhe morfologji të ndryshueshme bazuar në dietë. Ata ushqehen me një sërë artikujsh pre e insekteve deri tek gjitarët e mesëm, me një numër që ushqehen me karrige dhe disa ushqehen me fruta. Accipitridae ka një shpërndarje kozmopolite, duke u gjetur në të gjitha kontinentet e botës (përveç Antarktidës) dhe një numër grupesh ishujsh oqeanikë. Disa lloje janë migratore. [2]

Shumë zogj të njohur, të tillë si skifterët, shqiponjat, qiftet, parzmore dhe rrënojat e Botës së Vjetër përfshihen në këtë grup. Osprey është vendosur zakonisht në një familje të veçantë (Pandionidae), siç është edhe zogu sekretar (Sagittariidae), dhe pirgjet e Bota e Re gjithashtu zakonisht konsiderohen tani si një familje ose rend i veçantë. Të dhënat e kariotipeve tregojnë se akipitridet e analizuara janë me të vërtetë një grup monofletik i veçantë, por nëse ky grup duhet të konsiderohet një familje ose një ose disa renditje (ve) më vete është një pyetje akoma për t’u zgjidhur.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Catalogue of Life Arkivuar 10 gusht 2016 tek Wayback Machine". Marrë më 2016-06-19.
  2. ^ "Accipitridae". Wikipedia (në anglisht). 2020-04-21.