Aconcagua

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Akonkagva (spanjollisht Cerro Aconcagua) është mal në Argjentinë jo larg nga kufiri me Kilin me majën me të njejtin emër Ande 6.960 metra në hemisferën jugore . Akonkagv nga është e rrethuar me lugina Vale de las vakas dhe Vale de los orkones inferior. Nga ky mal fillon të rrjedh lumi me të njejtin emër Akonkagva e ciili derdhet në Oqeanin e Qetë. Njeriu i parë i cili arriti në këtë majë malore është zvierani Matijas Curbrigen më 14 januar të viti 1897 .

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]