Jump to content

Acorus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Acorus
Acorus calamus
Kashtëfryza
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Liliopsida
Fisi: Acorales
Familja: Acoraceae
Grupi: Acorus
Antarët

Lista e antarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupi përbëhet vetëm nga dy antarë:

 • Acorus calamus kallami
  • Acorus calamus var. americanus : në pjesë të Amerikës Veriore dhe në lindje të ShBA-ve.
  • Acoris calamus var. angustatus : në Azi
  • Acoris calamus var. calamus : përgjatë Himalajes nga Siberia deri në Kore.
 • 'Acorus gramineus' kallami i ëmbël japonezë; përgjatë Himalajes deri në Japoni, Tajlandë, Filipine.

Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kallami how various species arrived in America @ killerplants.com
 • Acorus calamus King's American Dispensatory @ Henriette's Herbal
 • Kallami Mrs. Grieve's "A Modern Herbal" @ Botanical.com
 Commons: Acoraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale