Adam Baldwin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Adam Baldwin
Adam Baldwin interv.jpg
Baldwin, Florida Supercon 2013
Informacione personale
Vendlindja Winnetka, Illinois, SHBA


Adam Baldwin (lindur më 27 shkurt, 1962) është një aktor amerikan. Kryesisht i famshëm për rolin e tij në filmin Full Metal Jacket në rolin e ushtarit me nofkën “Nëna Kafshë”, A. Baldwin do krijonte një kult fansash me pjesëmarrjen e tij në serialin televizive Firefly (ndjekur nga filmi Serenity). Filmat më të njohur me këtë aktor si protagonist janë Serenity (në rolin e Jayne Cobb), Chuck (në rolin e Kolonelit John Casey). Gjithashtu ai aktron në serialin The Last Ship/Anija e Fundit në rolin e Mike Slattery. [ref. 1][ref. 2]

Adam Baldwin ka interpretuar edhe në disa lojëra kompjuterike të njohura si Halo 3, Half-Life 2: Episode Two dhe Mass Effect 2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]