Adem Karapici

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Adem Karapici - lindi me 1912 ne nji familje te hershme Tironase. Pas shkolles se mesme qe perfundoi ne Tirone studimet e larta i kreu ne Itali ne Akademine e Edukimit Fizik ne Rome. I lidhur me sportin ai njihet si futbollistet simbol te klubit te Tirones. Ai luante si "centeralf" (mesfushor) dhe dallohej per lojen e tij mbrojtese dhe sulmuese. Duke nisur qe nga kampionati i pare ai fitoi gjithsej gjashte tituj kampion me Tironen (1930, 1931, 1932, 1934, 1936, 1937). Emri i Adem Karrapicit osht i njohur dhe si trainer futbolli ne vitet 1947-1950 i K.S."17 Nentori". Ka qene dhe zevendes trainer i kombetares Shqiptare kur ajo u shpall kampione Ballkani dhe me vone dhe trajner i kombetares ku pati rezultate te sukseshme. Per shkak te prejardhjes se tij familjare ai nuk mori vleresimet e duhura nga organet shteterore dhe sportive, por mbetet per sportdashesit e Tirones nje nder figurat me te dashura, te shquara dhe te paharruara..