Jump to content

Adonis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Adonis
Adonis
-
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Ranunculales
Familja: Ranunculaceae
Grupi: Adonis
Grupi

Adonis aestivalis
Adonis annua
Adonis vernalis

Adonida (lat. Adonis vernalis) - Bime barishtore shumëvjeçare 10–40 cm, me rizomë te fuqishmete murrme te mbyllet. Kërcelli i pa degëzuar ose i degëzuar në fillim me qime, e me vone i shoget, gjethet janë 2-4 here pendore në vrigujt te ngusht linear. Lulet janë te vetmuara në krye te kërcellit, 3–7 cm në diametër (me petale 10-20 te verdha-ari), kupa ka 5 sepale me qime te buta. Frytet janë akene me një sqep te lakuar në forme kuke.

Rritet në vende te thata me diell, është e përhapur në Evrope. Materiet aktive (vepruse) - Droga përmban afër 20 glikozide kardiotonike (adonitoksin, cimarin), saponine, flavonoide, vitaminë C etj. Përdorimi-Ndikon në forcimin e zemrës. Nuk krijon shprehi, nuk ka ndikim komulativ, shpejt eliminohet. Përdoret edhe si diuretik, ka edhe veprim sedativ bashkë me velerianen. Cilat pjesë te bimës mbledhen - Adonis vernalis hwrba në kohen e lulëzimit materiali i freskët thahet në temperaturë 60 °C për 30 min për stabilizimin e glikozideve. Adonidi është bime helmuese me doza te mëdha (mundim, barkqitje, shtrëngim, zverdhje, njeriu duket sikur mbetet pa ushqim zvogëlim i te rrahurit te zemrës, pengim në te pame etj).

 Commons: Adonis – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]