Aeroporti Long Thanh

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Sân bay quốc tế Tân Sơn Nhất
Aeroporti Long Thanh is located in Earth
Aeroporti Long Thanh
Aeroporti Long Thanh (Earth)
Vendndodhja e aeroportit Long Thanh
Summary
OperatorSouthern Airports Corporation (Vietnam)
Coordinates10° 58' 52" Gjer. Ver.
106° 49' 10" Gjat. Lin.
111m mbi nivelin e detit

xxD/xxM 4000 m xxM/xxD 4000m xxD/xxM 4000 m xxM/xxD 4000m |} Aeroporti Long Thanh: (vietnamsht: Sân bay quốc tế Long Thành) është aeroporti ndërkombëtar i qytetit vietnamez Ho Chi Minh City, Vietnami. Ky aeroport ofron shërbime për transportin civil ajror. Aeroporti gjendet rreth 40 km në veriperëndim të qendrës se qytetit. Aeroporti Long Thanh është planifikuar një aeroport në Vietnam, 40 km në verilindje të Saigon. Ndërtimi i fazës së parë do të fillojë dhe të përfundojë në 2015 në vitin 2020, me një terminal dhe dy ndalesa. aeroporti do të jetë i aftë t'i shërbejnë 25 milionë pasagjerë në vit në 2020. ndërtimin e fazës së dytë do të fillojë në vitin 2020, ajo do të hve tre ndalesa dhe do të jetë në gjendje për t'i shërbyer 50 milion pasagjerë në vit. Faza e fundit do të ndërtohet nga 2030.Kapaciteti maksimal i aeroportit do të jetë 100 milionë pasagjerë në vit, 5 milion ton mallra. Aeroporti do të ndërtohet mbi 5000 hektarë. Kosto për fazën e parë është 6.7 miliardë USD, kosto totale është 10 miliardë dollarë.