Afrim Muçiqi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Afrim Muciqi Lindi ne Prishtina,Kosove Data e lindjes 3 maj,1965 Kengetar shqiptar nga Kosova. Shkollen fillore dhe te mesme e kreu ne Prishtine.Ndersa pjesen me te madhe te nje kohes se tij e kaloi ne Gjermani. Ku merrte pjese ne Koncertet humanitare Kenget me te njohura te tij Hite janë (Qka ka gurbeqari,Hajde me shuplak,Abaz Aga,Ka lindur djal,E mallkuar qoft dita,Dadush) etj. Mesimet e para i morri ne Shkollen fillore te muzikes Ne Piano dhe Violine Ka te mbaruar shkollen e mesme dhe fillore te muzikes.Solo Kendim per Tallava dhe Argetuese dhe Popullore Ai deri me tash ka incizuar mbi 12 albume qe nga mosha 21 vjeq merret me muzike.