Air Liquide

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Air Liquide
IndustriaManufacture of industrial gases
Q112166047 Edit this on Wikidata
PredecessorAG für Kohlensäure-Industrie
Air Liquide Austria Edit this on Wikidata
ThemeluesiPaul Delorme Edit this on Wikidata
Zyrat qendrore
quai d'Orsay Edit this on Wikidata
,
Fitimet29.934.000.000 Euro (2022) Edit this on Wikidata
4.862.000.000 Euro (2022) Edit this on Wikidata
2.759.000.000 Euro (2022) Edit this on Wikidata

Air Liquide është një grup ndërkombëtar industrial francez i specializuar në gazet industriale, shëndetësore, mjedisore dhe kërkimore. Ajo është e pranishme në tetëdhjetë vende të botës dhe u shërben më shumë se 3.6 milionë klientëve dhe pacientëve.[1] Grupi Air Liquide është i listuar në bursën e Parisit, si dhe në indeksin CAC 40, Euro Stoxx 50 dhe FTSE4Good.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Air Liquide s'offre l'américain Airgas pour 12,5 milliards d'euros
  2. ^ Gaz industriels : Linde détrône Air Liquide

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]