Aitzole Araneta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Aitzole Araneta gjatë Europride 2018

Aitzole Araneta Zinkunegi (lindur në 22 nëntor 1982) është një seksologe, transfeministe dhe sipërmarrëse.[1]

Identiteti gjinor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindur në San Sebastian, Aitzoles iu caktua në lindje seksi mashkull, i cili nuk përputhej me identitetin gjinor me të cilin identifikohet ajo. Kur ishte 4 vjeçare ajo nisi të identifikohet me një gjini tjetër.[2]

Ajo ka përfunduar studimet në degën e Administrim Biznesit. Ajo vijoi studimet master në degën e seksologjisë në Universitetin e Alcalá si dhe në Autonomous University of Madrid në programin multidisiplinor të studimeve gjinore.

Aitzole është e angazhuar në jetën politike në Spanjë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:Erreferentzia
  2. ^ Araneta, A. (2017); Transexualitatea, Ur Handitan, ETB1