Ajangiz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ajangiz
Komunë
noform
Church at Ajangiz
Stema_figuraAjangizko udal ikurrina.svg
Vendndodhja
Ajangiz is located in Spanjë
Ajangiz
Ajangiz

Koordinatat: 43°18′40″V 2°39′30″P / 43.31111°V 2.65833°P / 43.31111; -2.65833

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Baskia
Provinca Biscay
Qarku Busturialdea
Kryetari i Bashkisë Mikel Ander Zubizarreta González-Rua
Partia Bildu
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 7,35 km2
Lartësia 60 m (m.n.d.)
Popullsia 457 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 48320
Koordinatat 43° 18′ 40″ Veri

2° 39′ 30″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ajangiz.net


Ajangiz është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Busturialdea, të provincës Biscay, në Komunitetin Baskia. Ajangiz ka 457 banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 7,35 km2.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajangiz është e vendosur në pjesën veriore të provincës Biscay, në vendin Basque në veriperëndim. Qyteti është i vendosur në një kodër pak se 4 km larg nga Gernika-Lumo, kryeqyteti i Comarca Busturialdea. Kufiri në mes Ajangiz dhe Gernika-Lumo është lumi Oka. Ajangiz është e ndarë në dy lagje, Mendieta, ku ndodhet bashkia e qytetit, dhe Kanpantxu.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]