Jump to content

Ajuga

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ajuga
Ajuga reptans
Ajuga zvarranike
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Lamiales
Familja: Lamiaceae
Grupi: Ajuga

L., 1753

Antarët

Shiko Lista

Ajuga është grup e familjes Lamiaceae, rritet në pjesë të Evropës, Azisë, Afrikës dhe Australis.

Lista e antarëve

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • Ajuga australis
 • Ajuga chamaepitys
  • Ajuga chamaepitys chia
 • Ajuga decumbens
 • Ajuga genevensis
 • Ajuga pyramidalis
 • Ajuga reptans
 • Ajuga tenorii
 • Ajuga bracteosa
 • Ajuga campylantha
 • Ajuga campylanthoides
 • Ajuga chasmophila
 • Ajuga chia
 • Ajuga forrestii
 • Ajuga glabra
 • Ajuga iva
  • Ajuga iva var. iva
  • Ajuga iva var. pseudo-iva
 • Ajuga japonica
 • Ajuga laxmannii
 • Ajuga lobata
 • Ajuga lupulina
 • Ajuga makinoi
 • Ajuga mollis
 • Ajuga multiflora
 • Ajuga nipponensis
 • Ajuga nubigena
 • Ajuga oblongata
 • Ajuga ophrydris
 • Ajuga orientalis
 • Ajuga ovalifolia
 • Ajuga pantantha
 • Ajuga piskoi
 • Ajuga postii
 • Ajuga relicta
 • Ajuga remota
 • Ajuga salicifolia
 • Ajuga sciaphila
 • Ajuga shikotanensis
 • Ajuga vestita
 • Ajuga xylorrhiza
 • Ajuga yesoensis

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 Commons: Ajuga – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale