Akademia e Arteve të Bukura, Umeå

Coordinates: 63°49′15″N 20°16′37″E / 63.82080°N 20.27701°E / 63.82080; 20.27701
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

63°49′15″N 20°16′37″E / 63.82080°N 20.27701°E / 63.82080; 20.27701

Academy of Fine Arts, Umeå

Konsthögskolan

:

Swedish Konsthögskolan
Established 1987
School type Public University
Rector Roland Spolander
Location Umeå, Sweden
Enrollment 60
Faculty 18
Ph.D student
Campus Urban
Member EUA
Website Umeå Institute of Design Arkivuar 4 nëntor 2012 tek Wayback Machine
Entrance

Akademia e Arteve të Bukura në Universitetin e Umeås është shkollë suedeze e artit. Ajo u themelua në vitin 1987 në një ish-fabrikë në lumin Uman. Çdo vit pranohet nga 12 studentë të rinj, dhe gjithsej në këtë shkollë studiojnë 60 studentë. Shkolla është pjesë e Umeå Arts Campus.