Jump to content

Akame ga Kill!

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Akame ga Kill! (Japonisht: アカメが斬る!, Hepburn: Akame ga Kiru!) është një manga japoneze e shkruar nga Takahiro dhe e ilustruar nga Tetsuya Tashiro. Është serializuar në Gangan JokerSquare Enix nga marsi 2010 deri në dhjetor 2016. Historia përqendrohet në Tatsumi, një fshatar i ri që udhëton në kryeqytet për të mbledhur para për shtëpinë e tij vetëm për të zbuluar korrupsion të fortë në zonë. Grupi vrasës i njohur si Bastisja e Natës rekruton të riun për t'i ndihmuar ata në luftën e tyre kundër Perandorisë së korruptuar.

Tatsumi është një luftëtar i cili, i shoqëruar nga dy miqtë e tij të fëmijërisë, niset për në Kryeqytet në kërkim të një mënyre për të fituar para për të ndihmuar fshatin e tij të goditur nga varfëria. Pasi u nda nga miqtë e tij në një sulm bandit, Tatsumi përpiqet pa sukses të regjistrohet në ushtri dhe mashtrohet nga paratë e tij në Kryeqytet. Ai merret nga një familje fisnike, por kur një grup vrasës quhet Bastisja e Natës, ai mëson se mikpritësit e tij fisnikë në të vërtetë kishin për qëllim ta torturonin dhe ta vrisnin siç kishin bërë me miqtë e tij.

Si rezultat, ai bashkohet me Bastisjen e Natës, i cili përbëhet nga një shpatare Akame, luftëtari i egër Leone, snajpere Mine, luftëtarja me gërshërë Sheele, manipuluesi i telit Lubbock, luftëtari i blinduar Bulat dhe udhëheqësja e tyre Najenda, një ish-gjenerale e ushtrisë perandorake. Bastisja e Natës është gjithashtu pjesë e forcave revolucionare të mbledhura për të përmbysur kryeministrin Honest i cili po manipulon perandorin e ri për përfitimet e tij personale pavarësisht se pjesa tjetër e kombit bie në varfëri dhe grindje.

Anëtarët e Bastisjes së Natës mbajnë Teigu (帝具, Armë Perandorake), armë unike e krijuar 900 vjet më parë nga materiale jashtëzakonisht të rralla, si dhe kafshë legjendare të quajtura Bisha të Rrezikshme (危険種, kikenshu). Fuqia e Teigu është aq e madhe sa thuhet se kur dy përdorues të Teigu luftojnë njëri-tjetrin, të paktën njëri prej tyre do të vdesë.

Edhe pse Bastisja e Natës vrau me sukses disa nga koleg të Honest, ata e humbin Sheele gjatë një lufte kundër anëtarit të ushtrisë së kryeqytetit Seryu dhe më pas Bulat kur Honest rekruton gjeneralin sadist të Perandorisë Esdeath dhe Tre Bishat e saj. Tatsumi merr Teigu të Bulat, Incursio, si rezultat ndërsa Esdeath zëvendësoi vartësit e saj të vrarë me një grup luftëtarësh që përdorin Teigu të quajtur Jaegers. Bastisja e Natës, së bashku me rekrutët e rinj Susanoo (një humanoid Teigu në pronësi të Najenda) dhe Chelsea, luftojnë Jaegers me Seryu, Wave dhe motrën e vogël të Akame Kurome midis radhëve të saj. Me kalimin e kohës, të dy fraksionet gradualisht humbin disa nga anëtarët e tyre.

Kur revolucioni merr moment, Honest formon një forcë të re sekrete të policisë, Gjueti e Egër, e udhëhequr nga djali i tij, Syura. Por Gjuetia e Egër abuzon rëndë autoritetin e saj duke vrarë civilë të pafajshëm për planet e tyre, duke antagonizuar si Jaegers ashtu edhe Bastisjen e Natës. Mine ishte gati e vrarë nga sulmi vetëvrasës i Seryu, por ajo u shpëtua nga Tatsumi. Pas një beteje midis Gjuetisë së Egër dhe Jaegers, me viktima nga të dy palët, Esdeath shantazhon Honest në shpërndarjen e pjesës tjetër të Gjuetisë së Egër. Syura vritet nga Lubbock pasi ai kap të dy atë dhe Tatsumin. Lubbock vritet ndërsa po përpiqej të arratisej dhe Tatsumi dënohet me vdekje pavarësisht përpjekjeve të Esdeath për të shpëtuar jetën e tij. Anëtarët e mbetur të Raidit të Natës sulmojnë vendin e ekzekutimit për të shpëtuar Tatsumin ndërsa ndiqej nga gjenerali perandorak Budo, të cilin Mine arrin ta vrasë me koston e Teigu të saj ndërsa po binte në koma.

Për shkak të stresit që ai përjetoi ndërsa po ikte nga vendi i ekzekutimit, Tatsumi bëri që Incrusio të transformohej. Do të zbulohej se Tatsumi bëri që Bisha e Rrezikshme nga e cila u krijua Incrusio, Tyrant, të zgjohej me mjekun duke parashikuar që Tastumi mund të përdorë Teigu-in e tij edhe disa herë të mbetura para se të bashkohet plotësisht në trupin e tij dhe ta konsumojë atë. Ndërsa kjo ndodh, Night Raid përballet me anëtarët e fundit të Wild Hunt dhe i përfundon ata, me Akame duke marrë gjeneralë të mëdhenj në anën e Perandorisë. Akame i lë një mesazh Wave se ajo dhe Kurome synojnë të zgjidhin gjërat siç i premtuan njëri-tjetrit. Pas përpjekjes së tij për të bindur Kurome të mos kalojë me të, duke luftuar përmes Tatsumi, Wave arrin të ndalojë duelin e motrave dhe shkatërron Teigu të Kurome. Me këtë, Wave dhe Kurome mashtrojnë vdekjet e tyre ndërsa ikin për të filluar një jetë të re së bashku.

Pasi dëgjoi lajmin për vdekjet e Jaegers të mbetura, Esdeath rifillon detyrat e saj si gjenerale për të mbajtur Ushtrinë Revolucionare kur ata fillojnë një rrethim në kryeqytet për të hequr Honest nga pushteti. Si mjet i fundit, i ndershëm bind vetë perandorin që të bashkohet me luftën me familjen e tij Teigu. Pasi anëtarët e mbetur të Bastisjes së Natës vranë ata në qeveri që kanë tërhequr telat pas skenës, vetëm Honest dhe Esdeath janë objektivat e tyre të mbetur. Sidoqoftë, Ndershmëria manipuloi Teigu të perandorit për t'u tërbuar.

Për t'u ballafaquar me Teigu të perandorit, Tatsumi përdor transformimin e tij të fundit për ta mposhtur atë me ndihmën e Valës ndërsa po ndryshon në Tiran. Para se të konsumohet plotësisht, Tatsumi i kërkon Akame ta vrasë atë para se ai të humbasë kontrollin dhe të vrasë të gjithë. Ajo e bën këtë gjatë betejës së saj me Esdeath, më vonë zbuluar se kishte vrarë vetëm shpirtin e Bishës së Rrezikut në mënyrë që Tatsumi të mund të jetonte, duke arritur të mposhtte gjeneralin me koston e shpatës së saj. Esdeath pranon humbjen e saj dhe përdor fuqinë e saj për të kryer vetëvrasje ndërsa pendohet që nuk e bëri kurrë Tatsumi të kthente ndjenjat e saj. Ndërsa beteja e fundit u zhvillua, ndershmëria u përpoq të ikte para se të plagosej për vdekje nga Leone pasi ai e plagosi atë dhe ajo u bashkua me mbetjet e Teigu të saj për t'i dhënë asaj kohë të mjaftueshme për ta kapur atë në mënyrë që Lufta Revolucionare të mund të mbaronte plotësisht.

Ndërsa ndershmëria më vonë ekzekutohet brutalisht me copëtim të ngadaltë për krimet e tij kundër njerëzve, Perandori pranon ekzekutimin e tij publik ndërsa merr përgjegjësinë për mosveprimin e tij ndërsa Najenda fillon të rindërtojë kombin e tyre në një vend më të mirë. Tatsumi, ende i bllokuar në formën e tij të dragoit, kthehet në fshatin e tij me Mine pasi ajo u shërua dhe lindi fëmijën e tyre, i cili ishte ngjizur para komës së Mine. Kurome dhe Wave përfundojnë gjithashtu së bashku, me të parën ende të dëmtuar nga e kaluara e saj ndërsa e dyta humbi njërin nga organet e tij të brendshme si çmim për përdorimin e dy Teigu në të njëjtën kohë. Sa i përket Akame, ende duke punuar si një vrasës për të mbrojtur kombin rikthyes nga ata që do ta shfrytëzonin atë, ajo drejtohet drejt lindjes për të mbrojtur kombin e saj dhe për të gjetur një mjet për të rivendosur formën njerëzore të Tatsumit.[1]

Në vitin 2007, Takahiro u kërkua të bënte një manga për revistën Square Enix. Ai fillimisht doli me idenë e një "bande vrasësish të gjithë femra, dhe protagonist është një djalë i cili kapet prej tyre dhe duhet të punojë për ta". Pasi redaktori i tij miratoi idenë, ai priti në serializim derisa kompania e tij ishte stabilizuar dhe kishte lëshuar dy tituj të tjerë, gjatë të cilave ai zhvilloi personazhet, historinë dhe botën. Në gusht 2009, pas lëshimit të Majikoi ~ Oh! Samurai Girls, Takahiro kërkoi një artist për serializimin dhe rekrutoi Tetsuya Tashiro për të bërë ilustrimet. Atij i pëlqente aftësia e Tashiro për të vizatuar skena të shpejta aksioni dhe se ai mund të vizatonte vajza të lezetshme. Në zhvillimin e një kapitulli, Takahiro do të shkruante skenarin së pari dhe më pas do të kërkonte që Tashiro të përcaktojë paraqitjen e panelit. Takahiro herë pas here merrte reagime mbi idetë e komplotit nga Tashiro dhe redaktori.

Akame ga Kill! është një seri manga e shkruar nga Takahiro dhe e ilustruar nga Tetsuya Tashiro. Filloi serializimin në prill 2010 të Gangan JokerSquare Enix, e cila u shit më 20 mars 2010.[2][3] Vëllimi i parë i tankōbon u botua më 21 gusht 2010; vëllimi i pesëmbëdhjetë dhe i fundit u botua më 22 shkurt 2017. Më 25 gusht 2017, u njoftua se vëllimi 1.5 i mangës, i përfshirë më parë me lëshimin e videos në shtëpi të animes, do të botohej si një vëllim i pavarur. Seriali u licensua nga Yen Press në Qershor 2014 dhe vëllimi i parë u lançua më 20 Janar 2015.

Një parathënie e titulluar Akame ga Kill! Zero (アカメが斬る!零, Akame ga Kiru! Rei) u serializua në botimin e 11-të të revistës Monthly Big Gangan në 25 tetor 2013 dhe përfundoi në 25 janar 2019. Seriali u shkrua nga Takahiro dhe ilustruar nga Kei Toru. Historia përqendrohet në të kaluarën e Akame gjatë ditëve kur ajo punoi si një vrasëse për Perandorinë. Ajo u përpilua në dhjetë vëllime tankesh. Është licencuar nga Yen Press në shtator 2015 dhe vëllimi i parë u publikua më 22 mars 2016.

Takahiro nisi një manga vazhdim të titulluar Hinowa ga Crush! (ヒノワが征く!, Hinowa ga Yuku!) me art nga strelka në botimin e korrikut të Monthly Big Gangan më 24 qershor 2017. Yen Press ka licencuar mangën dhe botuesi po lëshon kapituj të rinj njëkohësisht me Japoninë.[4]

Një adaptim anime i mangës u njoftua në janar 2014. Seriali u drejtua nga Tomoki Kobayashi dhe u shkrua nga Makoto Uezu.[5] Takahiro gjithashtu mbikëqyri skenarin. Taku Iwasaki kompozoi muzikën e serialit. Seriali u shfaq premierë në stacionet televizive Tokyo MX, MBS TV dhe BS11 më 7 korrik 2014.[6][7] Ndërsa anime u prodhua ndërsa manga ishte akoma në vazhdim, historia e saj përfundimisht do të ndryshonte nga materiali burimor që fillonte në episodin 19. Megjithatë, disa pika komploti që u prezantuan fillimisht në anime do të ruheshin në manga.

Animeja u licensua nga Sentai Filmworks në 2014. Akame ga Kill! u transmetua në Shtetet e Bashkuara në bllokun e programeve ToonamiAdult Swim nga 9 gusht 2015 deri më 21 shkurt 2016. Premiera e serialit ishte një nga programet më të shikuara në historinë e bllokut, me mbi 1.8 milion shikues.

Kënga me temë hapëse për episodet 1–14 është "Skyreach" e interpretuar nga Sora Amamiya, ndërsa tema përfunduese është "Konna Sekai, Shiritakunakatta." (こんな世界、知りたくなかった。) nga Miku Sawai; për episodet në vazhdim, tema e hapjes është "Liar Mask" nga Rika Mayama dhe tema e fundit është "Tsuki Akari" nga Amamiya.[8]

  1. ^ "Akame ga kill full story | Tatsumi is still alive!". Studboo (në anglisht). 11 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 27 maj 2019. Marrë më 7 nëntor 2020.
  2. ^ "JOKER執筆陣コメント - スペシャル - ガンガンJOKER -SQUARE ENIX". Square Enix (në japonisht). Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2016. Marrë më 28 shkurt 2016.
  3. ^ "アカメが斬る!". Gangan Joker (në japonisht). Marrë më 28 shkurt 2016.
  4. ^ Sherman, Jennifer (23 qershor 2017). "Yen Press Licenses Akame ga KILL Author's Hinowa ga CRUSH! Manga". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 16 korrik 2018.
  5. ^ Green, Scott (20 janar 2014). ""Akame ga KILL!" Anime Confirmed" (në anglisht). Crunchyroll. Arkivuar nga origjinali më 11 nëntor 2020. Marrë më 20 janar 2020.
  6. ^ "アカメが斬る!" (në japonisht). Agjencia për Çështje Kulturore. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2016. Marrë më 23 mars 2016.
  7. ^ Loveridge, Lynzee (20 maj 2014). "Akame ga Kill! TV Anime's Supporting Cast, Staff Unveiled". Anime News Network (në anglisht). Marrë më 21 maj 2014.
  8. ^ Green, Scott (29 shtator 2014). "VIDEO: "Akame ga Kill!" Second Season Commercial" (në anglisht). Crunchyroll. Arkivuar nga origjinali më 23 shtator 2015. Marrë më 17 nëntor 2014.