Akatsuki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Organizata Akatsuki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akatsuki (暁?, Lit. "Agimi", ose "agimit") është një organizatë kriminale e përbërë nga të nivelit të lartë ninja dhjetë që kanë të ikte nga fshati i tyre i origjinës. [30] Ky grup merr pak vëmendje gjatë pjesës së parë e serisë , vetëm duke u bërë kundërshtarët kryesorë në Pjesën II. Anëtarët Akatsuki janë karakterizuar nga kohë e tyre, rrobat e errët duke mbajtur reve të kuqe me një jakë të mjekër të lartë. Të gjithë kanë stemën fshatin e tyre të mëparshme, e cila është e gdhendur në pjatë mbrojtëse shirit dekorativ të tyre, kaloi-out me një zakon të vetme, duke shënuar ato si një ninja defecting. Çdo gjithashtu posedon një rrjet unik, i cili duket se për të simbolizuar një anëtarësim në organizatë. [31] Anëtarët janë partner së bashku në grupe prej dy, çdo ekip ngjitje së bashku si ata të kaloj nëpër botë Naruto. Pavarësisht nga ky partneritet, anëtarët kanë tendencë që të ketë një marrëdhënie të tendosura me kolegët e tyre, vetëm duke bashkëpunuar mjaftueshme për të përfunduar detyrat e tyre dhe duke treguar shqetësim të vogël, kur një anëtar tjetër është vrarë. [32] defekte Orochimaru nga organizata para fillimit të serisë, duke marrë unazë e tij me të, dhe kështu kurrë nuk i kalon Akatsuki nëntë anëtarë gjatë storyline aktuale. [30]

Akatsuki u themelua nga Yahiko e Amegakure dhe nga madara Uchiha, pasi ky i fundit u përjashtua nga qytetin e tij të Konohagakure. Edhe pse menduar fillimisht vetëm me lëvizjet e maskë madara-së, [33] Akatsuki përfundimisht filloi të marrë pjesë në vrasje dhe spiunazh. [30] Me fillimin e storyline aktual, ambiciet Akatsuki të rriten në planet e dominimin e botës. Për të shënuar këtë qëllim më dinamike, Akatsuki rrit aktivitetin e saj në të gjithë seri si ajo përpjekje për të kapur të nëntë kafshë të fuqishme përbaltur. Çdo anëtar është caktuar për të kapur një kafshë të veçantë ose të presë e saj aktuale, në të cilën pikë Akatsuki mbledh për nxjerrjen e bishës dhe vulë atë larg për planin e tyre të madh. [30] Si udhëheqës Akatsuki, Pain, shpjegon ai, pasi të gjitha kafshët kanë nëntë janë kapur Akatsuki do të jetë në gjendje për të shfrytëzuar fuqinë e tyre të madhe për të filluar luftëra botërore në kohën e lirë e tyre. Me qeveritë e botës në gjendje të merren me fuqinë e bishave ', Akatsuki do të shndërrohet në për shpëtimin, mësim në botë e kotë e luftimeve dhe duke i dhënë kontrollin e Akatsuki të plotë në këtë proces. [34]Qëllimi madara-së, megjithatë, është që të bashkojë të gjitha nëntë nga kafshët përbaltur në dhjetë-Tails kështu që ai mund të bëhet Jinchūriki e saj dhe për të krijuar një Tsukuyomi masiv në hënë, në mënyrë të robëroj botë. Si e kapitullit Naruto manga 419, Akatsuki ka kapur shtatë të përbaltur me kafshët Naruto vetëm dhe Killer Bee, Jinchuriki të dy kafshët e fundit përbaltur, e mbetur uncaptured. Megjithatë, madara synon të zbatojë planin e përdorimit të një pjesë të Tetë-Tails që Killer Bee përdorur si një karrem për të kapur dhe evitoj Gold Silver ringjallen dhe Vëllezërit, të cilët posedojnë chakra Nine Tails-'.

Pjestaret[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Itachi Uchiha[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Itachi Uchiha (うち は イタチ Uchiha Itachi?) Është një ish-ninja të Konohagakure dhe partner i Kisame Hoshigaki. Edhe pse ka kaluar rininë e tij të hershme si ogur fëmijë i klanit Uchiha, Itachi është trajtuar si një horr për shumë e seri. Ai është portretizuar fillimisht si përgjegjës vetëm për vrasjen e klanit të tij dhe të gjithë familjen, duke mos kursyer vetëm vëllai i tij, Sasuke Uchiha, me shpjegim se ai ishte testimi aftësitë e tij. [35] Rreth kohën e vdekjes së tij rolin e tij të turpshëm është i minimizoi , jo vetëm që është ai i zbuluar të ketë pasur ndihmë nga madara Uchiha në vrasjen e fis, por ai e kryer masakra nën urdhërat e udhëheqjes Konoha's mënyrë për të parandaluar një grusht Uchiha d'état [36] Në anime japoneze, Seiyu Itachi's. është Ishikawa Hideo. Aktori i tij i parë zë në anime anglisht u Skip Stellrecht, i cili shprehu Itachi në episodet e 29 dhe 30, por në të gjitha paraqitjet e mëposhtme, ai ka qenë i shprehur nga Crispin Freeman.

Kisame Hoshikagi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisame Hoshigaki (干 柿 鬼 鲛 Hoshigaki Kisame?) Është një ish-ninja të Kirigakure dhe partneritet për të Itachi Uchiha, të paturit e një pamjen unike me lëkurë të zbehtë blu, një strukturë e gushë-si fytyrës, dhe dhëmbë të mprehtë trekëndëshi. Ndërsa shumica e partnerëve Akatsuki janë armiqësorë ndaj njëri-tjetrit, Kisame dhe Itachi të marrë së bashku në mënyrë të konsiderueshme dhe, Kisame ka si Itachi kërkon prej tij unquestioningly dhe gjithmonë duket jashtë për Itachi's mirëqenien. Ndërsa ai ishte ende besnik Kirigakure, Kisame ishte një nga shtatë Swordsmen e mjegull, një grup i ninja dhunshme që përdorin shpata veçanërisht i madh në betejë. shpatën e tij, Samehada (鲛 肌 "lëkurë peshkaqeni" në Shippuden?), është një armë që jetojnë mbuluar në shkallë që mund të thithin sasi të pallogaritur e chakra të kundërshtarit. Vetëm duke i lejuar ata që e sheh si të denjë të fitojnë atë, Samehada mund të ofrojnë përdoruesve me chakra që mban, duke siguruar atij një sasi e pafund e qëndrueshmëri. Gjatë betejës së tij me Killer Bee, Kisame tregon formë krejtësisht unsheathed Samehada-së, një broadsword me thumba të mprehta me një peshkaqen si gojë. Kisame vetë ka shuma masive të chakra, të krahasueshme me një kafshë e përbaltur, të mjaftueshme në mënyrë që një klon krijuar nga Akatsuki që mbajti vetëm 30% e fuqisë së tij përmbante një sasi të chakra të krahasueshme me Naruto kur duke përdorur chakra Nine Tails-'. [37 ]Nga fusing Samehada në atë, Kisame mund të marrë një formë më të peshkaqen-si që rrit aftësitë e tij. Në betejë, ai shpesh forma të ujit në format e peshkaqenë për kundërshtarët e dëmit, në gjendje të shpejt të prodhuar liqenin e tij për të përdorur në kohën e lirë e tij, nëse nuk ka ujë është i pranishëm. Pas hidhni Samehada kur ajo zgjodhi Killer Bee mbi të, Kisame është kokë nga Bee dhe Raikage. Më pas u zbulua se ishte vetëm një teknikë shapeshifting kryer nga Zetsu;. Kisame e vërtetë që ka fshehur brenda Samehada [38] Ai u përpoq të largohen nga Naruto, Killer Bee, Yamato, dhe mund Guy, duke qenë të zbuluar nga Naruto në jinchuriki e tij të ri formë, por u mund nga Guy dhe kapur. vetëvrasje Kisame kryer me thirrjen peshkaqenë dhe duke i lejuar ata të hanë atë, por jo para se të përdorni një prej tyre për të vjedhur mbrapa informacioni që ai kishte hartuar dhe dërguar atë në Akatsuki. Djalë, të cilët duket se kanë probleme të kujtohet Kisame edhe në luftimet e para, e pa atë si një kundërshtar të denjë dhe një shinobi vërtetë, duke premtuar për të nderuar emrin e tij. Seiyu e tij në anime japoneze është Tomoyuki Dan, dhe aktor anglisht zërin e tij është Kirk Thornton.

Deidara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deidara (デイダラ?) Është një ish-ninja të Iwagakure. Ai ishte gjithashtu një terrorist-bombardues për-para Itachi Uchiha qira e detyroi atë të bashkuar Akatsuki. Megjithëse ai erdhi për të përqafuar të organizatës, Deidara mban një armiqësi kundër Itachi Uchiha dhe të gjithë të gjithë seri, pasi ai mendon se sytë e tyre Sharingan shohin poshtë në aftësitë e tij. [39] Me rastin e bashkimit me Akatsuki, ai është partnere me Sasori, të cilët Deidara trajton si e tij superior për shkak të ekspertizës së tij artistike. Sasori është zëvendësuar nga Tobi pas vdekjes së tij, dhe Deidara merr-master pozicion si Sasori kishte para tij. Megjithëse ai abuzimet Tobi, kur ai pengon atij, Deidara bëhet më shumë si një mësues për të Tobi, dhe miraton një kujdes të mirëfilltë për tij mirëqenien. [40] Secili prej duarve Deidara e kanë gojë në të atyre që, nga balta futur ose shumë i trashë minerale me chakra, të krijojë "skulptura" që janë në të vërtetë shpërthejnë me bomba që të ndryshme intensities. bomba Deidara të mund të marrë çfarëdo forme ai zgjedh, dhe nga koha e krijimit të tyre për të shpërthimit të tyre, ai mund gjallë dhe të kontrollit të tyre nga distanca. Ai është shumë besim në aftësinë e eksplozivëve të tij, dhe beson që ato të patejkalueshëm. [41]Sasuke Uchiha, vëllai i vogël Itachi-së, është në gjendje që të sistematikisht të anullojë bomba e tij në luftime, dhe kështu Deidara transformon veten në një bombë që jetojnë në një përpjekje për të vrarë Sasuke dhe për të provuar superioritetin e artit të tij, por dështon në përpjekje, fjalë për fjalë "do me një zhurmë ", si anëtarët e tjerë të tij Akatsuki vënë atë. [42] Pasi u ringjallen nga Kabuto, ai e merr atë në-breshkë ishull ku Naruto dhe Killer Bee janë duke u fshehur dhe pastaj të angazhohet Tsuchikage në luftime, por është e kujtoi kur Kabuto kap Yamato. Ai është dërguar më vonë përsëri për të luftuar së bashku me Sasori, por përpjekjet e kombinuara të Sai dhe Kankuro të çojë në humbjen e tyre si dhe të kapjes. [43] Seiyu e tij në anime japoneze është Katsuhiko Kawamoto. Në paraqitjen e tij në gur i gdhendur episod 135 e adaptimit angleze, ai është shprehur nga Kuinton Flynn, dhe në anime e Shippuden nga Roger Craig Smith.

Grupet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Grupet në Akatsuki caktoheshin me dy persona, që kanë për detyrë të shkatërrojnë diçka ose te marrin një e më shumë gjingjuriki :

 • Pein dhe Konan
  • -Perbindeshi me 6 bishta [fituan]
  • -Perbindeshi me 9 bishta [dështuan]
 • Deiara dhe Sasori
  • -Perbindeshi me 1 bisht [fituan]
  • -Perbindeshi me 9 bishta [dështuan]
 • Sasori dhe Orochimaru
  • -Perbindeshi me 5 bishta [fituan]
  • -Perbindeshi me 7 bishta [fituan]
 • Itachi dhe Kisame
  • -Perbindeshi me 9 bishta [dështuan]
  • -Perbindeshi me 4 bishta [fituan]
  • -Perbindeshi me 8 bishta [dështuan]
 • Tobi dhe Deidara
  • -Perbindeshi me 3 bishta [fituan]
 • Zetsu dhe Kisame
  • [nuk dihet]
 • Grupi Taka
  • -Perbindeshi me 8 bishta [dështuan]
 • Kakuzu dhe Hidan
  • -Perbindeshi me 2 bishta [fituan]
  • -Perbindeshi me 9 bishta [dështuan]