Akropoli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Akropoli ose Akropolisi (e përkthyer nga greqisht në shqip: "Kryeqytet") është ndërtesa të përforcuar ndaj sulmeve në pjesë të larta të qyteteve të lashta greke.

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]