Albano Albanese

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Albano Albanese (Poreç, 20 dhjetor 1921 – 5 dhjetor 2010) ishte një atlet italian nga Kroacia.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 1947 ishte fitues i medaljes së artë në Lojërat Ndërkombëtare Universitare (pararendës të Universiadës ); Në vitin 1950 ishte i katërti në kampionatin evropian në Bruksel .

Mes viteve 1945 dhe 1952 ai ishte gjashtë herë kampion i Italisë në 110 metra me pengesa dhe në vitin 1950 fitoi edhe titullin në kërcim së larti .

Palmares[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

viti Manifestimi Faqe Ngjarje Rezultati Performanca shënim
1947 Lojëra universitare ndërkombëtare </img> Parisi 110 m hs align="center" Stampa:Sfondo |Stampa:Med</img> Ari 14"90
1950 Evropiani </img> Brukseli 110 m hs 4 15" 1