Albany

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Albani
Albany
Qytet
noform
Stema_figura
Stema e Albanit
Flag of Albany, New York.svg
Flamuri i Albanit
Vendndodhja
Albani (SHBA)
Albani
Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Nju Jork
Rrethi Albany
Kryetari i Bashkisë Gerald Jennings
Statistika dhe Transporti
Lartësia 99 m (m.n.d.)
Themelimi 1686
Sipërfaqja 56 km2
Zona Kohore UTC-5
Verore UTC-4
Kodi Postal 12201-12, 12214, 12220, 12222-32
Prefiksi 518
Koordinatat 42° 39′ 9″ Veri

73° 45′ 16″ Perëndim

Demografia
Popullsia (2010) 97.856 banorë
Dendësia 2.119 banorë/km2
Faqja Zyrtare www.albanyny.org
Vendodhja e Albanit në shtetin e Nju Jorkut

Albany (shqiptohet 'ollbëni) është kryeqyteti i Shtetit të Nju JorkutShteteve të Bashkuara të Amerikës. Është edhe qendra e Albany County.

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]