Aleksander Graham Bell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alexander Graham Bell
Foto e bërë midis viteve 1914-19.
U lind në3 mars 1847
Edinburgh, Skoci
Vdiq2 gusht 1922
Beinn Bhreagh, Nova Scotia, Kanada
KombësiaBritanike (skoceze)
ShtetësiaBritanike, Amerikane
ArsimiUniversiteti i Edinburghut, Univeristy College London
ProfesioniShpikës, shkencëtar, inxhinier, profesor
Bashkëshorti/jaMabel Hubbard (1877-1922)
Fëmijëkatër
Prind/ërAlexander Melville Bell dhe Eliza Grace Symonds Bell
Çmimet1902 -Albert Medal, 1907 - John Fritz Medal, 1912 - Elliott Cresson Medal

Alexander Graham Bell (3 mars 1847 – 2 gusht 1922)[1] ishte një shkencëtar, shpikës, inxhinier dhe inovator skocez [2] që është vlerësuar për shpikjen e telefonit të parë praktikë.[3] Babai, gjyshi dhe vëllai i Bellit kishin qenë të gjithë të lidhur me punën e oratorisë dhe fjalimeve, dhe si mamaja ashtu dhe gruaja e tij ishin shurdhe, duke e ndikuar thellësisht punën e jetës së tij.[4] Kërkimet e tij mbi dëgjimin dhe fjalimet e c/uan atë më tej në eksperimentimin me mjete dëgjimi që kulminuan në shpërblimin e Bellit me patentën e parë amerikane për telefonin në vitin 1876.[5] Bell e konsideronte shpikjen e tij më të famshme një hyrje në punën e tij të vërtetë si shkencëtar dhe refuzoi të kishte një telefon në studjon e tij.[6][7] Jetën e tij të mëvonshme e shënuan shumë shpikje të tjera, duke përfshirë punën e tij inovatore mbi telekomunikimet optike, hidroplanet dhe aeronautikën. Megjithëse ai nuk ishte një nga 33 themeluesit[8] i National Geographic Society, ai kishte një ndikim të fortë në revistë ndërsa shërbente si presidenti i dytë nga 7 janari i vitit 1898 deri në vitin 1903.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Bell Family". Bell Homestead National Historic Site (në anglisht). Marrë më 27 shtator 2013.
  2. ^ Me shtetësi britanike për shumicën e jetës së tij të hershme. Kur u zhvendos në Kanada në vitin 1870, shtetësia kanadeze dhe britanike ishin funksionalisht identike, me shtetësinë kanadeze të bërë funksionale vetëm në vitin 1910. Ai aplikoi për shtetësinë amerikane pas vitit 1877 dhe e mori atë në vitin 1882, dhe kështu që nga kjo kohë e konsideronte veten si qytetar amerikan. Shumë kanadezë, nëse jo shumica e konsideronin atë si një nga bashkëqytetarët e tyre të dëshmuar në një drejtim nga Guvernatori i Përgjithshëm i Kanadasë. Në 24 tetor 1917 në Brantford, Ontario, Guvernatori i Përgjithshëm në inaugurimin e Përmendores së Telefonit të Bellit para mijëra njerëzve duke e konsideruar si qytetar kanadez.Reville, F. Douglas (1920). History of the County of Brant: Illustrated With Fifty Half-Tones Taken From Miniatures And Photographs (PDF) (në anglisht). Brantford, Ontario: Brantford Historical Society & Hurley Printing. fq. 319. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 19 prill 2012. Marrë më 4 maj 2012.
  3. ^ Rory Carroll (17 qershor 2002). "Bell did not invent telephone, US rules" (në anglisht). The Guardian. Marrë më 25 tetor 2015.
  4. ^ Bruce, Robert V. (1990). Bell: Alexander Bell and the Conquest of Solitude (në anglisht). Ithaca, New York: Cornell University Press. fq. 419. ISBN 0-8014-9691-8.
  5. ^ Harry Black (1997). Canadian Scientists and Inventors: Biographies of People who made a Difference (në anglisht). Markham, Ontario: Pembroke. fq. 18. ISBN 1-55138-081-1.
  6. ^ MacLeod, Elizabeth (1999). Alexander Graham Bell: An Inventive Life (në anglisht). Toronto, Ontario: Kids Can Press. fq. 19. ISBN 1-55074-456-9.
  7. ^ Bell, Mabel (tetor 1922). "Dr. Bell's Appreciation of the Telephone Service". Bell Telephone Quarterly (në anglisht). 1 (3): 65. Marrë më 18 shtator 2015.
  8. ^ "National Geographic founders" (në anglisht). National Geographic Society. Arkivuar nga origjinali më 2 tetor 2012. Marrë më 9 janar 2014.
  9. ^ Howley, Andrew (26 maj 2011). "NGS Celebrates 23rd Founders Day". NGS (në anglisht). National Geographic Society. Arkivuar nga origjinali më 2 shkurt 2016. Marrë më 18 janar 2016.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]