Alen Bashiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alen Bašić
Të dhënat personale
Emri i plotëAlen Bašić
Data e lindjes20 tetor 1980
Vendi i lindjesKiseljak, Bosnja dhe Hercegovina
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualOlimpic
Karriera në rini
1996–1998VfB Stuttgart
1998–1999Željezničar Sarajevo
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2001–2002Radnik Hadžići
2003FK Sarajevo
2004–2005Dynamo Dresden25(0)
2006–2007Kickers Offenbach1(0)
2007–2008FK Sarajevo
2008–2012Malavan67(1)
2012Borac Banja Luka11(0)
2013Olimpic12(0)
Ekipi kombëtar
Bosnja U-21
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Alen Bašić (lindi më 20 tetor 1980) është futbollistë boshnjakë i cili luan si mbrojtës në skuadrën FK Olimpic. Aleni u largua nga Bosjna gjatë luftës dhe shkoi në Gjermani ku ishte pjesë e skuadrës rinore VfB Stuttgart. Kur mbaroi lufta në Bosnje, ai u kthye në Bosnjë dhe vazhdoi të luaj në disa klube në ligën boshjnake.