Alexander Petrov (shahist)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alexander Petrov

Alexander Dmitrievich Petrov (Rusisht: Алекса́ндр Дми́триевич Петро́в) (12 shkurt 1799 – 22 prill 1867) ishte shahist, kompozitor dhe shkrimtar shahu rus.

Petrov lindi në në një familje fisnike dhe zakonisht mbahet mend si mjeshtri i parë i madh i shahut rus. Nga viti 1804, ai jetoi në Shën Petersburg. Në vitin 1809, ai mundi Kopev dhe Baranov, shahistët kryesorë të Petersburgut dhe u bë lojtari më i mirë rus në moshën 15 vjeç. Për mbi gjysmë shekulli Petrov u konsiderua lojtari më i fortë i Rusisë.[1]

Ai është një autor i manualit të parë të shahut në rusisht (Shakhmatnaya igra (...), St Petersburg 1824). Ai gjithashtu analizoi me Carl Jaenisch hapjen që më vonë u bë e njohur si Mbrojtja e Petrovit ose loja ruse (C42).

Nga viti 1840 jetoi në Varshavë (atëherë në Perandorinë Ruse), ku luajti me sukses kundër mjeshtrave të shahut të Varshavës: Alexander Hoffman, Piotrowski, Szymański, Siewieluński, Hieronim Czarnowski, Szymon Winawer, etj.[2]

Petrov fitoi ndeshje kundër D.A. Baranov (4–2) më 1809, Carl Jaenisch (2–1) në Shën Petersburg më 1844; Princ Sergey Semenovich Urusov (3–1) në Shën Petersburg më 1853 dhe (13.5–7.5) në Varshavë më 1859; dhe Ilya Shumov (4–2) në Shën Petersburg më 1862.[3]

Gjatë Kryengritjes së Janarit (1863–1864), ai u largua nga Varshava për në Vjenë dhe Paris. Ndër të tjera, ai luajti një ndeshje me Paul Journoud në Paris më 1863.[4]

Petrov vdiq në Varshavë në vitin 1867, në moshën 68 vjet.

Problemi i tij më i njohur është "Tërheqja e Napoleonit I nga Moska" (Shën Petersburg 1824).

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ A. D. Petrov, by Isaak Linder, Moscow, 1955.
  2. ^ Litmanowicz, Władysław & Giżycki, Jerzy (1986, 1987). Szachy od A do Z. Wydawnictwo Sport i Turystyka Warszawa. ISBN 83-217-2481-7 (1. A-M), ISBN 83-217-2745-X (2. N-Z).
  3. ^ http://www.edochess.ca/players/p104.html Edo Historical Chess Ratings
  4. ^ Paul Journoud player page at Chessgames.com