Alexandria, Virginia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Alexandria
Qytet
Alexandria në mars 2003, siç shihet nga kuvertën e vëzhgimit të Përkujtimit Kombëtar Masonik George Washington.
Alexandria në mars 2003, siç shihet nga kuvertën e vëzhgimit të Përkujtimit Kombëtar Masonik George Washington.
Location of Alexandria
Population
 • Total139.966
Websitewww.alexandriava.gov

Alexandria, Virginia është një qytet i pavarurshtetin federal Virginia, SHBA. Në Alexandria, Virginia jetojnë 139,966 banorë (2010),[1] dhe sipas vitit 2016 popullsia ishte 155,810.[2] Ndodhet në bregun perëndimorë të Lumit Potomac.

Qendra historike e Aleksandrisë është i njohur si "Qyteza e Vjetër". Me përqëndrimin e butikëve, restoranteve, dyqaneve antike dhe teatrove, kjo është një barazim i madh për të gjithë ata që jetojnë në Aleksandri si dhe për vizitorët. Është qyteti i shtatë me të ardhurat e larta në Virxhinia.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aleksandria karakterizohet me verë të nxehtë dhe dimër të ftohtë. Sipas Klasifikimi i klimës Köppen, Aleksandria ka klimë subtropikale të lagësht.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas vitit 2010,[3] popullsia e qytetit ishte 139,996. Popullsia e dendësisë ishte 3,262.9 supkm2 Banorët e qytetit ishin:

  • 60.9% Amerikanët e Bardhë
  • 21.8% Afrikano-Amerikanë
  • 6.0% Aziatikë (1.3% Indianë, 1.0% Filipinezë, 0.9% Kinezë, 0.8% Korean, 0.5% Tajlandezë, 0.3% Vietnamezë, 0.2% Japonezë, 1.0% Të tjerë)
  • 3.7% prej dy ose më shumë raca
  • 16.1% e popullsisë ishin hispanikët ose latinët të çdo origjine kombëtare (4.6% Salvadoran, 1.7% Meksikan, 1.6% Honduras, 1.1% Guatemalë, 1.1% Puerto Rican, 0.9% Bolivian, 0.8% Peruan, 0.4% Kolumbian)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "State & County QuickFacts" (në anglisht). United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2014. Marrë më janar 5, 2014.
  2. ^ "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2016" (në anglisht). Marrë më prill 9, 2016.
  3. ^ "American FactFinder" (në anglisht). United States Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më shtator 11, 2013. Marrë më maj 14, 2011.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Alexandria, Virginia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale