Jump to content

Alfred de Musset

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alfred de Musset
U lind më11 dhjetor 1810
Paris, Francë
Vdiq më2 maj 1857
Paris, Francë
KombësiaFrancez
Gjinitë letrarepoezi, dramaturgji dhe novelë

Alfred de Musset (lindi në Paris11 dhjetor 1810 - vdiqë në Paris më 2 maj 1857) ishte poet dhe prozator romantik francez. Lindi në një familje të pasur dhe të kultivuar. Duke filluar nga 1828 frekuanton *Cenacle-n romantik të Charles Nodier (1780-1844), pra pas studimeve së pari, të drejtësisë e mëtej të mjekësisë por që kurrë nuk i kreu.

Më dhetor të 1830 pësoi me komedinë e parë në prozë « Nata venedikase ». Nga këtu, fillon të shkruaj « teatër për fotele », do të thot, drama të thurrura për lexim e jo për paraqitje në sqenë.

Më 1833 takon shkrimtaren George Sand (1804-1876), emri i vërtetë: Amantine Aurore Lucile Dupin) me të cilën qëndron në Itali. Ndërpresin bashkëjetesën për gjithëmonë më 1835. Musset punoi në bibliotekën e ministrisë për arsimim publik dhe më 1852 u zgjodh në Akademinë franceze. Vdiq në Paris më 1857.

Veprat kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Drama

  • 1830 Nata venedikase (pjesë një aktëshe)
  • 1833 Tekat (kapriçot) e Mariannë-s } Spektakël në fotelë
  • 1834 Fantasio
  • 1834 Lorenzaccio
  • 1834 Ska shaka me dashurinë

Poezi

  • 1829 Tregime ngas Spagne dhe Italia
  • 1833 Rolla
  • 1835 → 1837 Netët (katër poema)

Roman autobiografik

  • 1836 Rrëfimet e fëmisë së shekullit