Algeciras

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Algeciras
Komunë
noform
Stema_figuraFlag maritime algeciras.svg
Vendndodhja
Algeciras is located in Spanjë
Algeciras
Algeciras

Koordinatat: 36°7′39″V 5°27′14″P / 36.12750°V 5.45389°P / 36.12750; -5.45389

Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Kom. autonom  Andalusia
Provinca Cádiz
Qarku Campo de Gibraltar
Kryetari i Bashkisë José Ignacio Landaluce Calleja (2011)
Partia PP
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 86 km2
Lartësia 20 m (m.n.d.)
Popullsia 116917[1] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi Pre-Roman
Vendasit Algecireño (male)
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 11200-11209
Prefiksi (+34) 956/856
Koordinatat 36° 7′ 39″ Veri

5° 27′ 14″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.algeciras.es


Algeciras është një komunëSpanjë, e vendosur në qarkun Campo de Gibraltar, të provincës Cádiz, në Andalusia. Algeciras ka 116917[1] banorë (2012), dhe përfshinë një sipërfaqe prej 86 km2.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]