Alice Cooper

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

{{Infobox musical artist |name = Alice Cooper |image = Alice Cooper by Gage Skidmore.jpg |caption = Cooper speaking at a dinner in Glendale, Arizona on April 27, 2013 |image_size = |background = solo_singer |birth_name = Vincent Damon Furnier |alias = |birth_date = {{Birth date and age|1948|02|04 |birth_place = Detroit, Michigan, US |death_date = |instrument = Vocals, guitar, harmonica |genre = Garage rock
Shock rock
Glam rock
Hard rock
Heavy metal
Glam metal |occupation = Singer-songwriter, actor, DJ |years_active = 1963–present |Associated Acts = Alice Cooper band, Ozzy Osbourne, Slash |label = Straight, Warner Bros., Atlantic, MCA, Epic, Spitfire, Eagle, New West |website = |http://www.alicecooper.com/

Alice Cooper (lindur Vincent Damon Furnier, 4 shkurt 1948) është një këngëtarë amerikan shock rock, kompozitor, muzikant, karriera e të cilit përfshin pesë dekada. Me një shfaqje fazë do që të ketë gijotina, karrige elektrike, gjak të rreme, dhe kukulla fëmijë, ai është konsideruar nga tifozët dhe kolegët për të qenë "The Godfather i Shock Rock", Cooper ka tërhequr në mënyrë të barabartë nga filmat horror, variete koncertesh, gjithçka që ai bën e bën për të shokuar.