Jump to content

Alice Sjoselius

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alice Sjoselius, from a 1918 publication.

Alice Sjoselius (25 qershor 1888 - 10 dhjetor 1982) ishte një këngëtare soprano amerikane.

Jeta e herëshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alice Margaret Sjoselius lindi në Duluth, Minnesota, e bija e Peter Adolph Sjoselius dhe Sara Bergman Sjoselius. Të dy prindërit e saj kanë lindur në Suedi, [1] dhe të dy vdiqën në vitin 1935, nga helmimi aksidental i monoksidit të karbonit në shtëpi. [2]

Sjoselius u trajnua si këngëtare me Anna Eugénie Schoen-René. [3][4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sjoselius performonte koncerte në Minesota deri më 1909. [5][6] She had been studying voice and singing opera in Germany[7] Ajo kishte studiuar veprat e zërit dhe të kënduarit në Gjermani [8] për disa vite kur Shtetet e Bashkuara hynë në Luftën e Parë Botërore. [1] Kur ajo u kthye në Amerikë, [9] ajo këndonte për të gjeneruar fonde për përpjekjet e luftës, duke përfshirë edhe shkallet e Departamentit të Shteteve të Bashkuara të ndërtesës së Thesarit në Uashington, D.C. [10] Sjoselius bëri debutimin e saj në Nju Jork në Hallin Aeolian në vitin 1918, duke kënduar këngë tradicionale suedeze si pjesë e programit të saj. [11] Gjithashtu në vitin 1918, ajo u angazhua për të kënduar një koncert përfituese për Shtëpinë e Popullit të Vjetër të Suedisë në Evanston, Illinois. [12] Sidoqoftë, turneu i saj i vitit 1918 u pezullua nga këshilla mjekësore. [13] Ajo u kthye në Evropë në 1919, për të kënduar në Katedralen Amerikane në Paris, dhe mori një medalje për shërbimet e saj artistike. [3]

Sjoselius propozoi gjatë viteve 1920 dhe 1930, [14][15] [16] në Shtetet e Bashkuara dhe në Europë. [17] Më vonë në jetë studioi këndim në Duluth.[18][19]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sjoselius vdiq në vitin 1982, në moshën 94 vjeçare.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Alice Sjoselius and her Programs" Musical Courier (September 12, 1918): 27.
 2. ^ "Couple Asphyxiated" Lubbock Morning Avalanche (November 8, 1935): 4. via Newspapers.com
 3. ^ a b "Alice Sjoselius to Appear Here Tonight" Bemidji Daily Pioneer (January 20, 1922): 1. via Newspapers.com
 4. ^ Daniel James Shigo, "The Great Schoen-René " Voicetalk (February 1, 2016).
 5. ^ "Thursday Musical" Star Tribune (December 3, 1909): 4. via Newspapers.com
 6. ^ "Announces Program" Duluth Evening Herald (April 26, 1912): 18.
 7. ^ "Duluth Girl is In Berlin" Duluth Evening Herald (1914).
 8. ^ "Duluth Girl is In Berlin" Duluth Evening Herald (1914).
 9. ^ "American Women Being Sent Out of Germany" The Tomahawk (June 21, 1917): 3. via Newspapers.com
 10. ^ "Alice Sjoselius' Recital Postponed" Musical Courier (November 14, 1918): 18.
 11. ^ free/pdf?res=9503E5DE103BEE3ABC4A52DFB2668383609EDE "Alice Sjoselius, Soprano, Pleases" New York Times (April 12, 1918).
 12. ^ "Concert for the Benefit of Swedish Old People's Home in Evanston" Arkivuar 30 tetor 2017 tek Wayback Machine Svenska Kuriren (August 29, 1918).
 13. ^ "Alice Sjoselius Ill" Musical Monitor (February 1919): 243.
 14. ^ "Music Lovers Assured Fine Program Friday" Bemidji Daily Pioneer (January 18, 1922): 1. via Newspapers.com
 15. ^ "Miss Sjoselius to Aid Relief" Minneapolis Star (January 21, 1922): 6. via Newspapers.com
 16. ^ "Soloist" Fitchburg Sentinel (April 14, 1936): 3. via Newspapers.com
 17. ^ "Miss Alice Sjoselius a Musical Favorite in European Cities" Eau Claire Leader (March 20, 1927): 2. via Newspapers.com
 18. ^ "Soloist in Festival" Mason City Globe-Gazette (April 20, 1956): 21. via Newspapers.com
 19. ^ "Nancy Mertens" Eau Claire Leader (November 7, 1961): 4. via Newspapers.com

Ndërlidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]