Alma Lutz

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(prapa, nga majtas në djathtas) Prof. Albert M. Sacks, Pauli Murray, Dr. Mary Bunting; (ulur, nga majtas në djathtas), Alma Lutz, aktiviste për të drejtën e votës së grave dhe Betty Friedan

Alma Lutz (1890-1973) ishte një feministe dhe aktiviste për të drejtat e barabarta dhe të drejtën e gruas për të votuar. Ajo ishte gjithashtu e biographer e grave kyçe të lëvizjes feministe.[1][2]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alma Lutz u lind në Jamestown, Dakota e Veriut nga Matilda (Bauer) dhe George Lutz.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Alma Lutz është autore e:[3]

  • Emma Willard, Daughter of Democracy (1929)
  • Mary Baker Eddy Historical House brochure (1935)
  • Created Equal: A Biography of Elizabeth Cady Stanton, 1815-1902 (1940)
  • Challenging years: the memoirs of Harriot Stanton Blatch (1940) in collaboration with Harriot Stanton Blatch
  • With Love Jane, Letters from American Women on the War Fronts (1945), edited by Lutz
  • Susan B. Anthony: Rebel, Crusader, Humanitarian (1959)
  • Crusade for Freedom: Women in the Antislavery Movement (1968)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Guide to the Alma Lutz Papers, 1912-1971". Vassar College - Archive & Special Collections Library (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 korrik 2017. Marrë më 31 korrik 2017.
  2. ^ Spongberg, M.; Curthoys, A.; Caine, B. (2016). Companion to Women's Historical Writing (në anglisht). Springer. fq. 322. Marrë më 31 korrik 2017.
  3. ^ LUTZ, ALMA. "SUSAN B. ANTHONY REBEL, CRUSADER, HUMANITARIAN". Project Guthenberg (në anglisht). Marrë më 31 korrik 2017.