Jump to content

Alnus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Alnus
-
Alnus incana
Seleksionimi shkencor
Lloji: Bimë
Dega: Magnoliophyta
Klasa: Magnoliopsida
Fisi: Fagales
Familja: Betulaceae
Grupi: Alnus
Antarët

Shiko Lista


Alnus është familja e verrit, drunj që rriten buzë lumenjve dhe në vende me lagështi. Në Shqipëri ekzistojnë A. ilcana (Verri i bardhë) dhe A. glutinosa (Verri i zi).

Lista e anëtarëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky grup ndahet në tri nën-grupe:

Nën-grupi Alnus rritet në lartësi diku 15–25 cm mbi tokë.

 • A. acuminata - në Amerikën Jugore
 • A. cordata - në Itali
 • A. glutinosa - në Evropë - Verri i zi  : - vërri, vrri, veshtullak
 • A. incana - në Evropë dhe Azi - Verri i bardhë
  • A. oblongifolia
  • A. rugosa
  • A. tenuifolia
 • A. japonica - në Japoni.
 • A. jorullensis - në Meksik, Guatemala.
 • A. orientalis - në jug të Turqisë, veri të Sirisë dhe Qipro
 • A. rhombifolia - në përendim të Amerikës Veriore
 • A. rubra - në bregdetin përendimor të Amerikës Veriore
 • A. serrulata - në lindje të Amerikës Veriore
 • A. subcordata - në Kaukaz dhe Iran

Nën-grupi Clethropsis

 • A. maritima - në lindje të Amerikës Veriore
 • A. nepalensis - në jugun e Himalajës dhe Kinën Jug-perëndimore
 • A. nitida - në përendim të Himalajes

Nën-grupi Alnobetula

 • A. viridis
  • A. viridis subsp. viridis- në Evrop-Azi
  • A. viridis subsp. maximowiczii - në Japoni
  • A. viridis subsp. crispa - në veri të Amerikës Veriore
  • A. viridis subsp. sinuata - në përendim të Amerikës Veriore


Shiko dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Alnus nga: The Monday Garden
 Commons: Alnus – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale