Aloe vera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Aloe vera

Aloe vera është një specie bimore e gjinisë Aloee cila ka ngjashmëri me kaktusin por me gjethe më të dendura.Ajo rritet në klimat e egra edhe tropikale anembanë botës dhe kultivohet për përdorime bujqësore dhe mjeksore. Aloe përdoret gjithashtu për qëllime dekorative dhe rritet me sukses në ambiente të mbyllura si një fabrikë në vazo. Ajo gjendet në shumë produkte të konsumit, duke përfshirë pije, locion lëkure, kozmetikë ose vajra për djegie të lehta dhe djegie nga dielli. Ekzistojnë pak prova shkencore për efektivitetin ose sigurinë e ekstrakteve të Aloe vera për qëllime kozmetike ose mjeksore. Studimet që gjejnë prova pozitive shpesh kundërshtohen nga studimet e tjera.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]