Amarillo, Texas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Amarillo, Texas
Anglisht : City of Amarillo
qytet
noform
Downtown Amarillo
Vendndodhja
Amarillo, Texas is located in SHBA
Amarillo, Texas
Amarillo, Texas

Koordinatat: 35°11′57″V 101°50′43″P / 35.19917°V 101.84528°P / 35.19917; -101.84528

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas Texas
Qarku Potter

Randall

Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 233.9 km2
 •  tokësore 232.7 km2
 •  ujore 1.2 km2
Lartësia 1099 m (m.n.d.)
Popullsia 190695 banorë (2010)
 •  aglomerati 249881 (US: 185th) banorë
Dendësia 746 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 79101-79111, 79114, 79116-79121, 79123-79124, 79159, 79163, 79166-79168, 79171-79172, 79174, 79178, 79182, 79185, 79187, 79189
Prefiksi 806
Koordinatat 35° 11′ 57″ Veri

101° 50′ 43″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.amarillo.gov

Amarillo, Texas (City of Amarillo) është një qytet në qarkun Potter Randallshtetit federal Texas Texas, SHBA. Në Amarillo, Texas jetojnë 190695 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 746 banor/km2 (2075.5 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 233.9 km2 (90.3 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 1099 m (3605 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Amarillo, Texas – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale